Hayatın anlam ve amacı ile acının dönüştürücü gücü arasındaki ilişkide genel yetkinlik inancının aracı rolünün incelenmesi
Investigating the mediating role of general efficacy belief in the relationship between the meaning and purpose of life and the transformative power of suffering
  1. Tez No: 863368
  2. Yazar: EMİNE ALACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, 18 yaş ve üstü bireylerde hayatın anlam ve amacı ile acının dönüştürücü gücü arasındaki ilişkide genel yetkinlik inancının aracı rolünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Buna ek olarak hayatın anlam ve amacı, acının dönüştürücü gücü ve genel yetkinlik inancı düzeylerinin sosyodemografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmada 438 katılımcıdan olmaktadır. Araştırmada Sosyodemografik Bilgi Formu, Hayatın Anlamı ve Amacı Ölçeği, Acının Dönüştürücü Gücü Ölçeği ve Genel Yetkinlik İnancı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde Kolmogrov-Smirnov ve Shapiro-Wilk, Mann-Whitney-U testi, Kruskal Wallis, post hoc Benferroni, Spearman Korelasyon, Lineer Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda hayatın anlam ve amacının, acının dönüştürücü gücü üzerindeki etkisinde genel yetkinlik inancının kısmi aracı rol olduğu görülmüştür. Demografik değişkenlerden yakın çevreden birinin kaybı durumu ve kronik rahatsızlık durumu hariç diğer tüm değişkenler en az bir ölçek puanına göre farklılaştığı görülmüştür. Cinsiyet, medeni durum ve sabırlı olma durumunun tüm ölçek puanlarıyla anlamlı farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of general efficacy beliefs in the relationship between the meaning and purpose of lise and the transformative power of suffering in individuals aged 18 and over. In addition, it was examined whether the levels of meaning and purpose of life, transformative power of suffering and general efficacy beliefs differ according to sociodemografik variables. There are 438 participants in this study. Sociodemografik Information Form, Meaning and Purpose of Life Scale, Transformative Power of Suffering Scale and General Efficacy Belief Scale were used in the study. Komogrov-Smirnov and Shapiro-Wilk, Independent Sample t-test, Mann-Whitney-u test, Kruskal Wallis, post hoc Benferroni, Spearman Correlation, Linear Regression Analysis were used to analyze the data obtained from the research. As a result of the study, it was seen that general efficacy belief has a partial mediating role in the effect of meaning and purpose of life on the transformative power of suffering. Except for the demographic variables of loss of a close family member and chronic illness, all other variables were found to differ according to at least one scale score. Gender, marital status and being patient differ significantly with all scale scores.