Pozitif şemaların hayatın anlam ve amacını açıklamasında acının dönüştürücü gücünün rolünün incelenmesi
Examining the role of transformative power of suffering in explaining positive schemas' contribution to the meaning and purpose of life
- Tez No: 938847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH CAMADAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada pozitif şemalar ve hayatın anlam ve amacı arasındaki ilişkide acının dönüştürücü gücünün rolü incelenmiştir. Buna ek olarak hayatın anlam ve amacının çeşitli demografik değişkenlere göre anlamlı şekilde farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırılmıştır. Bu çalışma nicel araştırma yaklaşımı temel alınarak, ilişkisel tarama modeli esas alınarak tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenimine devam eden ve kolay örnekleme yöntemi ile seçilen 517 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri toplanırken Kişisel Bilgi Formu, Pozitif Şemalar Ölçeği, Hayatın Anlam ve Amacı Ölçeği ve Acının Dönüştürücü Gücü Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde bağımsız örneklemler için t-Testi, Anova ve PROCESS Makro analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda pozitif şemalar ve hayatın anlam ve amacı arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu, pozitif şemalar ve hayatın anlam ve amacı arasındaki ilişkide acının dönüştürücü gücünün kısmi aracılık rolünün olduğu bulunmuştur. Hayatın anlam ve amacının demografik değişkenlerden öğrenim görülen programı tercih etme durumuna göre anlamlı şekilde farklılaştığı, diğer değişkenlere (cinsiyet, sınıf düzeyi, kardeş sayısı, ikamet edilen yer, barınılan yer, ailenin ekonomik düzeyi) göre anlamlı farklılaşmanın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, ilgili literatür bağlamında tartışılmış ve araştırmacılar ve uygulayıcılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of the transformative power of suffering in the relationship between positive schemas and the meaning and purpose of life. Additionally, it investigates whether the meaning and purpose of life differ significantly based on various demographic variables. The research is designed according to a relational survey model based on a quantitative research approach. The sample of the study consists of 517 students enrolled at Bursa Uludağ University's Faculty of Education during the 2023-2024 academic year, selected using a convenience sampling method. Data were collected using a Personal Information Form, the Positive Schemas Scale, the Meaning and Purpose of Life Scale, and the Transformative Power of Suffering Scale. For the analysis of the obtained data, independent samples t-test, ANOVA, and PROCESS Macro analyses were employed. The results indicated a positive and statistically significant relationship between positive schemas and the meaning and purpose of life, as well as a partial mediating role of the transformative power of suffering in the relationship between these variables. Furthermore, it was found that the meaning and purpose of life significantly varied based on the program of study chosen, while no significant differences were observed regarding other demographic variables (gender, grade level, number of siblings, place of residence, place of shelter, and economic status of the family). The research findings have been discussed in light of developments in the relevant literature, and recommendations have been made for researchers and practitioners.