Alman masal yolu bağlamında masal-turizm ilişkisi ve Türkiye'de uygulanabilirliğinin analizi
Fairytale-tourism relationship in the context of German fairytale road and analysis of its applicability in Turkey
  1. Tez No: 863376
  2. Yazar: FATIMA TALAYHAN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Zengin ve sürükleyici içeriğiyle farklı yaş gruplarından insanların ilgisini çeken masallar insanlığın tarih sahnesine çıktığı günden beri ağızdan ağıza, nesilden nesile aktarılarak ilk sahibi unutulmuş ve halkın ortak ürünü olmuştur. Kültürel mirasın gelecek nesillere aktarımında masalların önemli bir yeri vardır. Son zamanlarda birçok ülkede masalların hem yaşatılması hem de turistik bir malzeme olarak kullanılmasına yönelik ciddi çalışmalar yürütülmektedir. Özellikle Almanya'da Alman masallarının derleyicileri olarak bilinen Grimm Kardeşlerin izinde masal parkları, masal festivalleri, masal kasabaları, masal köyleri, masal otelleri kurulmakta ve bu alanlar dünyanın her yerinden turist çekmektedir. Bu çalışmada masal ve turizm arasındaki bağlantı ortaya konularak Almanya örneğinde olduğu gibi, Anadolu kültüründe yer alan masallardan hareketle Türkiye'de masal odaklı sürdürülebilir turistik destinasyonların oluşturulup oluşturulamayacağı yönünde öneriler sunulmuştur. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi kullanılarak her türlü yazılı doküman dikkatle incelenmiş ve masal edebi türünün Avrupa'da ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi, masalın ne olduğu ve hangi kültürel kaynaklardan beslendiğine yönelik analiz yapılmıştır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda masal türünden hareketle Türkiye için sürdürülebilir masal turizmi destinasyonları ve bu destinasyonlarda uygulanabilecek turistik faaliyetlerin önerisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Folktales, with their rich and captivating content, have been capturing the interest of diverse age groups since the dawn of humanity. Passed down orally from generation to generation, these tales have become a collective product of the people, with the original authors often forgotten. In the transmission of cultural heritage to future generations, folktales play a significant role. In recent times, numerous countries have undertaken serious efforts to preserve and utilize folktales as a tourist attraction. Particularly in Germany, following in the footsteps of the Grimm Brothers, known as collectors of German folktales, fairy tale parks, festivals, towns, villages, and hotels have been established, attracting tourists from around the world. This study aims to elucidate the connection between folktales and tourism, drawing inspiration from Anatolian culture and utilizing examples from Germany, to propose recommendations for the creation of folk tale-focused sustainable tourist destinations in Turkey. Employing the qualitative research method of document analysis, various written documents were meticulously examined. An analysis was conducted on the historical development of the literary genre of folktales in Europe and Turkey, exploring what constitutes a folktale and its cultural origins. Based on the acquired information, recommendations are presented for sustainable folk tale tourism destinations in Turkey, along with suggested tourist activities for implementation in these destinations.