Görmenin teknik aracı olarak yeni medya ve resim sanatı ilişkisi
The relationship between new media and painting as a technical tool of viewing
  1. Tez No: 863375
  2. Yazar: İBRAHİM TOKASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET KESER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüz teknolojisini oluşturan yeni medya araçları; toplumsal, kültürel ve ekonomik etkilerinin yanı sıra içinde bulunduğumuz zamanın da görme pratiklerini etkilemektedir. Yeni medya araçları görmenin ve göstermenin teknik strateji araçlarıdır. Teknik araçların görme ve gösterme üzerine olan stratejik niteliği önce ilk çağ optik teorileri, perspektif, camera obscura ile ilerlemiştir. Sonrasında ise fotoğraf makinası, sinema, televizyon ve video'nun, teknik araç olarak kullanımı ile devam etmiştir. Dolayısıyla görme ve görsellik teknik araçların stratejisi ile günümüz yeni medyası olan bilgisayar ve yeni ekran teknolojilerine dek sürmüş bulunmaktadır. Yaşadığımız dünyanın görme ve görsellik üzerine olan ilk bilgileri, ilkçağ doğa filozoflarının optik teorilerine dayanmaktadır. Bu teoriler ilk çağ kültürünü oluşturmuştur. Görme üzerine öne sürülen gözden ışın çıktığı düşüncesi bakmayı kötü bir eylem olarak yaymıştır. Ancak Rönesans düşüncesiyle geçmişin bu bakışı, optik teoriler ile birlikte bir resim teorisi ve perspektif tekniğine ve bu sayede de gözü bakışa kuran bir stratejiye dönüşmüştür. Perspektif ve bakışa kurma stratejisi ve bu gelişmelere paralellik gösteren matbaanın, yazı ve bilginin yaygınlaşması ile görsellik kültürü yapılanmıştır. Ardından camera obscura, fotoğraf makinası, sinema, televizyon, video, yeni medya araçları, görmenin ve göstermenin teknik araçları olarak görsel kültürün parçası olmuşlardır. Bu çalışma görmenin ve göstermenin teknik araçları üzerinden ele aldığı kavramlarla bu sürecin resim sanatı ilişkilerini ortaya koymaktadır. Özellikle 1960'lı yıllarda başlayan bilgisayarın sanatsal üretimde bir araç olarak kullanılması Kawano, Labosky, Leon Harmon ile Ken Knowlton'un çalışmaları üzerinden ele alınmıştır. Jeff Koons, Dan Hays, Brian Alfred ve Julian Opie'nin günümüz medya olanağında üretmiş olduğu işler yeni görme ve gösterme olanakları yaratmış aynı zamanda da yeni ifade biçimlerinin ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
New media tools that make up today's technology; In addition to its social, cultural and economic effects, it also affects the visual practices of our time. New media tools are technical strategy tools of seeing and showing. The strategic nature of technical tools based on seeing and showing first progressed with ancient optical theories, perspective and camera obscura. Afterwards, it continued with the use of cameras, cinema, television and video as technical tools. Therefore, vision and visuality have continued with the strategy of technical tools until today's new media, computers and new screen technologies. The first information about vision and visuality of the world we live in is based on the optical theories of ancient natural philosophers. These theories formed the culture of ancient times. The idea that rays come out of the eye, which is put forward about seeing, has spread looking as a bad action. However, with the thought of the Renaissance, this view of the past turned into a painting theory and perspective technique, together with optical theories, and thus a strategy that established the eye in gaze. The culture of visuality was structured with the strategy of establishing perspective and perspective and the spread of printing, writing and information in parallel with these developments. Then, camera obscura, photography, cinema, television, video, new media tools became part of visual culture as technical tools of seeing and showing. This study reveals the relations between this process and the art of painting with the concepts it deals with through the technical means of seeing and showing. In particular, the use of computers as a tool in artistic production, which started in the 1960s, is discussed through the works of Kawano, Labosky, Leon Harmon and Ken Knowlton. The works produced by Jeff Koons, Dan Hays, Brian Alfred and Julian Opie in today's media environment have created new possibilities of seeing and showing, and at the same time, enabled the emergence of new forms of expression.