Investigation of friction in deep drawing under different tribological conditions
Farklı tribolojik durumlarda derin çekme işlemi için sürtünmenin incelenmesi
- Tez No: 863408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, yağlayıcı performansının şekillendirmedeki önemine odaklanarak, derin çekme sürecine ilişkin kapsamlı bir araştırmayı içermektedir. Çalışma, her biri farklı formülasyonlara sahip beş farklı yağlayıcının derin çekme işlemi üzerindeki etkisini değerlendiriyor. Bütünleşmiş bir metal şekillendirme tekniği olarak derin çekme, düz metal levhanın karmaşık üç boyutlu şekillere dönüştürülmesini içerir; burada yağlayıcı seçimi, sürtünmenin azaltılmasını, yüzey kalitesini ve şekillendirilebilirliğini önemli ölçüde etkiler. Araştırma, sistematik bir dizi deneysel deneme yoluyla, bu yağlayıcıların etkinliğini FE analizi yardımıyla ölçmeyi ve karşılaştırmayı amaçlıyor ve metal şekillendirme süreçleriyle uğraşan endüstriler için bilgiler sağlıyor. Beklenen bulgular, teorik bilgi ile pratik uygulamalar arasındaki boşluğu doldurarak mühendislere ve üreticilere yağlayıcı seçimini optimize etme konusunda katkı sağlamayı amaçlıyor. Bu araştırma, metal şekillendirmede yağlayıcı davranışının daha geniş bir şekilde anlaşılmasına, potansiyel olarak ilham verici gelişmelere ve bu alanda gelecekteki araştırmalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis undertakes a comprehensive investigation into the deep drawing process, focusing on the important role of lubricants in shaping its performance. The study evaluates the impact of five distinct lubricants, each with different formulation, on critical facets of deep drawing operations. As an integral metal forming technique, deep drawing involves the transformation of flat sheet metal into intricate three-dimensional shapes, where the choice of lubricant significantly influences friction mitigation, surface quality, and formability. Through a systematic series of experimental trials, the research aims to quantify and compare the efficacy of these lubricants also with the help of FE analysis, providing valuable insights for industries engaged in metal forming processes. The anticipated findings promise to guide engineers and manufacturers in optimizing lubricant selection, bridging the gap between theoretical knowledge and practical applications. This research contributes to the broader understanding of lubricant behaviour in metal forming, potentially inspiring advancements, and future exploration in the field.