Farklı partikül büyüklüğüne sahip seryum oksit partiküllerin insan aort damar düz kası üzerine olan sitotoksik etkisinin in-vitro değerlendirilmesi
In-vitro evaluation of the cytotoxic effect of cerium oxide particles with different particle sizes on human aortic vascular smooth muscle
- Tez No: 863411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY OLTULU, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DOĞAN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Farmasötik Toksikoloji, Pharmacy and Pharmacology, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yeni çıkan nanoteknoloji ürünlerinin halk sağlığı üzerindeki etkisi hakkında endişeler bulunmaktadır. Seryum oksit nanopartikülleri (nanoceria) kozmetik ürünlerde, tüketici ürünlerinde, enstrümanlarında ve yüksek teknolojide hayati bir rol oynamaktadır. Nanoceria potansiyel bir serbest radikal süpürücü ve antioksidandır. Çalışmamızda sağlık alanında kullanımı konusunda çalışmalar yürütülen nanocerianın aort düz damar kasına olan toksik etkisi değerlendirilecektir. Mikro ve nano seryum oksidin insan aort damarı düz kası üzerine olan sitotoksik etkisi MTT testi ile değerlendirilecektir. Nanoceria uygulanmış hücrelerde qRT-PCR ile hücrelerin kaspaz 3, TNF-α, kaspaz 9, SOD, GSH, katalaz mRNA ifadeleri belirlenecektir. ICP-MS ile hücrelerde serum miktarları tespit edilecektir. Seryum oksit nanopartiküllerinin toksik etki mekanizması hakkında elde edilecek bilgiler, daha güvenli nanopartiküllerin tasarlanmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
There are concerns about the public health impact of emerging nanotechnology products. Cerium oxide nanoparticles (nanoceria) play a vital role in cosmetics, consumer products, instruments and high technology. Nanoceria is a potential free radical scavenger and antioxidant. In our study, the toxic effect of nanoceria on the aortic smooth muscle will be evaluated. The cytotoxic effect of micro and nano cerium oxide on human aortic smooth muscle will be evaluated by MTT test. Caspase 3, TNF-α, caspase 9, SOD, GSH, catalase mRNA expressions of cells will be determined by qRT-PCR in nanoceria treated cells. Serum amounts will be determined in cells by ICP-MS. Information about the toxic action mechanism of cerium oxide nanoparticles will contribute to the design of safer nanoparticles.