An investigation of the relationship between decision-making and digital trust
Karar verme ile dijital güven arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 863412
  2. Yazar: BENGİSU TÜRKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİP TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Dijital çağın gelişimiyle birlikte, insanların online platformlarda duydukları güven, her zamankinden daha kritik bir role ev sahipliği yapmaktadır. Bu bağlamda, insan duygularının ve teknolojinin entegrasyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkan“digital trust”kavramı, günümüzde büyük bir öneme sahiptir ve bireylerin karar alma yetenekleri de kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, karar alma ile dijital güven arasındaki ilişkinin etkisini incelemektir. Detaylı olarak, Sosyal Teknolojik Merdiven seviyelerine dayanarak, karar alma ile dijital güven arasında bir ilişkinin olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca, endüstri sektörlerine dayanarak, karar alma ile dijital güven arasında bir ilişkinin olup olmadığı incelenmiştir. Son olarak, endüstri sektörlerinde cinsiyetle ilişkilendirilerek, karar alma ile dijital güven arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada incelenen veriler, dijital güven seviyelerini ölçmek için kullanılan e-Güven Anketi aracılığıyla 36 farklı ülkede 5329 katılımcıdan elde edilmiştir. Bu anket, dijital güven düzeyini değerlendirmek amacıyla on farklı bileşeni içermektedir ve katılımcılara üç seviye altında sorular yöneltilmiştir. Toplanan verileri incelemek ve karar alma ile dijital güven boyutları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Spearman'ın korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, bilinçaltı düşünme ve hızlı kararlar gibi karar alma bileşenleri ile dijital arasında güçlü bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra, sezgisel karar alma ile dijital güven düzeyi arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve bireylerin Sosyal Teknolojik Merdiven üzerindeki rollerinin, dijital güven seviyelerini etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the development of the digital age, the trust individuals experience on online platforms has taken on a more critical role than ever before. In this context, the concept of“digital trust,”arising as a result of the integration of human emotions and technology, holds significant importance in today's world. Furthermore, individuals' intuitive decision-making abilities play a crucial role. The primary objective of this study is to examine the impact of the relationship between decision-making and digital trust. In detail, the research investigated whether there is a correlation between decision-making and digital trust based on levels of the Social Technographic Ladder. Additionally, the study explored whether there is a relationship between decision-making and digital trust based on industry sectors. Lastly, the research examined the relationship between decision-making and digital trust concerning gender in industry sectors. The data analyzed in the study were gathered from 5329 participants across 36 different countries, using the e-Trust Survey tool to measure digital trust levels. This survey includes ten components to assess digital trust levels and presents participants with questions across three levels. Spearman's correlation coefficient was employed to examine the collected data and evaluate the relationship between decision-making and the dimensions of digital trust. The results of the research revealed a strong relationship between decision-making components such as unconscious thinking, quick decisions, and digital trust. Additionally, a significant correlation was observed between intuitive decision-making and digital trust levels. Furthermore, it was noted that individuals' roles on the Social Technographic Ladder influenced their digital trust levels.