Sığır serum albumin taşıyan mikropartiküler ilaç taşıyıcı sistemlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
The formulation and charecterization of the bovine serum albumine carrier systems
  1. Tez No: 142045
  2. Yazar: AYBİGE GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ TAKKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
-128- G. ÖZET Günümüzde, ilaçların gastrointestinal kanala spesifik olarak hedeflendirilmesi, konvansiyonel tedavide gözlenen olumsuzlukları gidermesi, istenmeyen yan etkileri azaltması ve peptit - protein yapısındaki ilaçların stabilitesini artırması nedeniyle tercih edilmektedir. Çalışmanın amacı, sodyum aljinat, kitozan gibi doğal polimerler kullanılarak model protein olan sığır serum albuminin gastrointestinal kanala spesifik hedeflendirilmesi için ilaç şekillerinin geliştirilmesidir. Anyonik özellikteki sodyum aljinat ile katyonik özellikteki kitozan ve CaCfe arasında iyonik çapraz bağlanma sonucu aljinat-kitozan jel boncukları hazırlanmıştır. Merkez noktası tekrarlı faktöriyel tasarım kullanılarak farklı aljinat ve kitozan konsantrasyonuna sahip formülasyonlar geliştirilmiş ve bu bağımsız değişkenlerin % enkapsülasyon etkinliğine ve partikül büyüklüğüne etkisi incelenmiştir. Bu sonuçlar değerlendirilerek seçilen formülasyona anyonik özellikteki sodyum deoksikolat (SD) ve sodyum taurokolat (ST) safra tuzları ilave edilerek pH 6.8'de proteinin in vitro salımı incelenmiştir. Çözünme hızı deneyleri çalkalayıcı su banyosunda 37°C'de pH 1.2 mide ortamında 2 saat ve ardından pH 6.8 barsak ortamı kullanılarak yapılmıştır. Sodyum aljinat ve kitozan konsantrasyonunun pH 1.2 mide ortamında protein şahmını etkilediği gözlenmiştir. Aljinat konsantrasyonu azaldıkça ve kitozan konsantrasyonu arttıkça pH 1.2 mide ortamında proteinin saliminin arttığı görülmüştür. Sodyum aljinat ve kitozan konsantrasyonunun protein enkapsülasyon etkinliğini ve boncuk partikül büyüklüğünü etkilediği, sodyum aljinat konsantrasyonu arttıkça % enkapsülasyon etkinliğinin arttığı ve boncuk partikül büyüklüğünün azaldığı görülmüştür. Kitozan konsantrasyonu % 0.15'den % 0.85'e arttıkça, % enkapsülasyon etkinliğinin azaldığı ve boncuk partikül büyüklüğünün arttığı saptanmıştır. % 1 konsantrasyonda ST içeren-129- formülasyonun mide ortamında 2 saat boyunca hiç salım yapmadığı ve pH 6.8 fosfat tamponunda 4 saat boyunca kontrollü olarak proteini saldığı gözlenmiştir. Çalışmada, FT-IR ve DSC teknikleri kullanılarak SSA ile formülasyona giren yardımcı maddeler arasında herhangi bir etkileşim olup olmadığı araştırıldığında, aljinat, kitozan ve safra tuzları arasında etkileşim olduğu ve bu etkileşimin kuvvetli jel yapıyı oluşturduğu saptanmıştır. Aljinat jel boncuklarda şişme deneyi yapıldığında, aljinat-jel matriksin suda ve pH 1.2'de çok az su alarak az şiştiği, pH 6.8'de ise yapının bozularak parçalandığı gözlenmiştir. %1 ST içeren T3 formülasyonunun pH 6.8'de parçalanması daha geç olmuştur. Safra tuzu içeren ve içermeyen boncuk formülasyonlarının morfolojik özellikleri taramalı elektron mikroskobu ile incelendiğinde ST konsantrasyonu arttıkça boncukların yüzey yapısının daha sıkı ve yoğun olduğu, ayrıca mide ortamında yüzey yapısında herhangi bir değişiklik olmazken, pH 6.8'de sıkı jel yapının kontrollü olarak parçalandığı saptanmıştır. Hazırlanan aljinat-kitozan-ST formülasyonunun mide ortamında stabil kalıp barsak ortamında proteini salım yapması, SSA'nın gastrointestinal kanalda ince barsaklara hedeflendirilmesinde bir gelecek vaat ettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
-130- H. SUMMARY Nowadays, site specific drug delivery into the gastrointestinal tract has been preffered to eliminate the disadvantages of conventional therapy, to reduce the side effects and to increase the stability of the peptide and protein drugs. In this study, it was aimed to develop the drug delivery systems using natural polymers such as alginate and chitosan to target the model drug bovine serum albumine (BSA) to the small intestine in to the gastrointestinal tract. Alginate-chitosan gel beads were produced by ionic crosslinking between anionic sodium alginate and negatively charged counterion of chitosan and CaCI2. The formulations which have different alginate and chitosan concentrations have been developed by using central composite experimental design and the effects of those independent variables on the encapsulation efficiency (%) and the bead particle size were investigated. The bile salts such as sodium deoxycholate and sodium taurocholate were added to the optimum formulation which was chosen based on the results of experimental design and afterwards the protein release at pH 6.8 medium was investigated. Drug release studies were carried out using an agitating shaker at 37°C for 2 h in pH 1.2 medium and then the dissolution medium was replaced with pH 6.8 phosphate buffer. It was observed that the concentration of sodium alginate and chitosan affected the protein release at pH 1.2 gastric medium. The protein release increased at pH 1.2 medium by decreasing alginate concentration and increasing chitosan concentration. It was found that sodium alginate and chitosan concentration were significant parameters which affect both drug entrapment efficiency and bead particle size. Drug entrapment efficiency increased and bead particle size decreased as the sodium alginate concentration increased. But the inverse releationship was observed in case of chitosan concentration. The increase of chitosan concentration from 0.15 % to 0.85 %, decreased the encapsulation efficiency and increased the bead particle size.-131- Adding of %1 sodium taurocholate (ST) to the optimum formulation, hindered the protein release in pH 1.2 medium and extended the protein release in pH 6.8 phosphate buffer for 4 hours. The interaction between BSA and the polymers in the formulations have been investigated by using Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR) and Differential Scanning Calorimery (DSC). It was found that there is an interaction among alginate, chitosan and bile salts and this interaction forms a strong gel matrix. Swelling studies showed that the alginate-chitosan beads swelled slightly at pH 1.2 and then eroded at pH 6.8. The formulation containing 1 % of ST has extended the erosion of the beads at pH 6.8. Morphological examination of the surfaces of the formulations with and without bile salt were carried out using scanning electron microscope (SEM). It was observed that the surface of the beads were firmer and denser as the concentration of ST increased. There are no any changes in the surface of the beads in gastric medium, however the erosion the strong gel matrix extended in pH 6.8 phosphate buffer. As a result, alginate-chitosan-ST formulation kept stable in the gastric medium and released the protein in the simulated intestinal medium. It was concluded that final formulation might have the potential for the future to deliver the BSA to the small intestine in the gastrointestinal tract.