Küçük menderes havzası kuraklık karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of drought characteristics of küçük menderes basin
  1. Tez No: 863416
  2. Yazar: ALPEREN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALİ KUMANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
Özet
Bu tezde Küçük Menderes Havzası için bölgesel olarak meteorolojik ve hidrolojik kuraklıklar incelenmiştir. Meteorolojik kuraklık için Ödemiş, Kuşadası ve Selçuk için aylık, 3 aylık, 6 aylık, 12 aylık ve 24 aylık zaman periyotlarında Standartlaştırılmış yağış indeksi (SPI) kullanılarak indisler hesaplanmıştır. Bu hesaplanan indisler ile Run Teorisi kullanılarak kurak ve sulak dönemlerin süresi, şiddeti ve yoğunluğu bulunmuştur. Son olarak grafikler üzerinde hepsinin trend analizlerine bakılıp ilerisi için tahminlerde bulunulmuştur. Hidrolojik kuraklık için ise Selçuk'a ait akım verileri alınarak 3 aylık zaman periyodun da standartlaştırılmış akım indeksi (SRI) kullanılarak indisler hesaplanıp aynı şekilde trend analizine bakılıp kuraklık açısından tahmin yapılmıştır. Analizler sonucunda Meteorolojik olarak Ödemiş ve Kuşadası için pozitif yönde eğilim sonucuna varılmıştır. Selçuk için ise meteorolojik olarak kurak ve sulak dönemlerin dengeli bir şekilde devam edeceğini söylerken hidrolojik açıdan kuraklık için risk olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, regional memorological and hydrological droughts were examined for the Küçük Menderes Basin. For meteorological drought, indices were calculated using the Standardized Precipitation Index (SPI) for monthly, 3 month, 6 month, 12 month and 24 month time periods for Ödemiş, Kuşadası and Selçuk. Using these calculated indices and Run Theory, the duration, intensity and intensity of dry and wet periods were found. Finally, the trend analyzes of all of them were examined on the graphs and predictions were mad efor the future. For hydrological drought, indices were calculated using the standardized flow index (SRI) for a 3 month period by taking the flow data of Selçuk, and a forecast was made in terms of drought by looking at the trend analysis in the same way. As a result of the analysis, a positive meterological trend was concluded for Ödemiş and Kuşadası. While meteorologically dry and wet periods will continue in a balanced manner for Selçuk, it has been concluded that there is a risk of drought in hydrological terms.