The impact of search engine presence on individuals' metacognitive evolutions and remembering
Arama motorunda bulunduğunun bireylerin metabilişsel gelişimleri ve hatırlama üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 863417
  2. Yazar: RUMAN ABDIRASHID SHEIKH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİP TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, arama motoru erişilebilirliği ile bunun çeşitli bilişsel süreçler üzerindeki etkisi arasındaki karmaşık ilişkiyi araştırıyor; özellikle bilişsel özsaygı, bilme hissi (FOK), bulunabilirlik hissi (FOF), soruları yanıtlama isteği, tanınma ve bilgi saklama. Çalışma, arama motorlarına hem erişimin olduğu hem de erişimin olmadığı koşullar altında sunulan ve dijital araçların bilişsel işlevler üzerindeki etkisini incelemek için benzersiz bir mercek sağlayan, değişen zorluk seviyelerindeki genel bilgi soruları etrafında yapılandırılmıştır. Tek yönlü tekrarlanan ölçüm ANOVA'sını kullanan çalışma, arama motoru erişiminin katılımcıların bilişsel özgüvenleri ve üstbilişsel algıları üzerinde önemli etkilerini gösterdi. Bulgular, katılımcıların zorlu sorgularla ilgilenme konusunda daha yüksek bir isteklilik sergilediklerini ve arama motorlarına erişimleri olduğunda daha iyi tanınma ve bulunabilirlik duyguları sergilediklerini ortaya çıkardı. Bu, özellikle karmaşık görevlerde bilişsel güveni ve algılanan yeterliliği artırmada harici dijital araçların önemli rolünün altını çiziyor. Üstelik araştırma, soru formatlarına bağlı olarak performans ve akılda tutma açısından kayda değer farklılıkların altını çizdi; çoktan seçmeli sorular, özellikle zor içeriklerde, kısa cevaplı formatlara kıyasla daha yüksek akılda tutma oranları gösteriyor. Bu, hem ilk öğrenme hem de uzun süreli kalıcılık açısından çoktan seçmeli formatların yararları dikkate alınarak, eğitim ortamlarındaki değerlendirme stratejilerinin potansiyel olarak yeniden değerlendirilmesini önermektedir. Çalışma önemli bilgiler sağlarken, arama motoru erişim koşullarının ikili yapısının getirdiği sınırlamaları ve bulguların genellenebilirliğini etkileyebilecek bireysel farklılıkların etkisini de kabul ediyor. Bu yönler, bu dinamikleri daha incelikli ve çeşitli gerçek hayat senaryolarında keşfetmek için gelecekteki araştırmalara duyulan ihtiyacın altını çiziyor
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the intricate relationship between search engine accessibility and its impact on various cognitive processes, specifically focusing on cognitive self esteem, feeling-of-knowing (FOK), feeling-of-findability (FOF), willingness to answer questions, recognition, and information retention. The study was structured around general knowledge questions of varying difficulty levels, presented under conditions of both access and no access to search engines, providing a unique lens to examine the influence of digital tools on cognitive functions. Utilizing a one-way repeated measures ANOVA, the study demonstrated significant effects of search engine access on participants' cognitive self-esteem and metacognitive perceptions. Findings revealed that participants exhibited a higher willingness to engage with challenging queries and showed enhanced recognition and findability feelings when they had access to search engines. This underlines the pivotal role of external digital tools in boosting cognitive confidence and perceived competence, especially in complex tasks. Moreover, the research highlighted notable differences in performance and retention based on question formats, with multiple-choice questions showing higher retention rates compared to short-answer formats, especially for difficult content. This suggests a potential re-evaluation of assessment strategies in educational settings, considering the benefits of multiple-choice formats for both initial learning and longterm retention. While the study provides significant insights, it acknowledges the limitations posed by the binary nature of search engine access conditions and the influence of individual differences, which may affect the generalizability of the findings. These aspects underscore the need for future research to explore these dynamics in more nuanced and varied real-life scenarios. This thesis contributes to the understanding of how digital tools, particularly search engines, intersect with human cognitive processes, offering practical implications for educational strategies and knowledge-based work environments in our increasingly digital world