Muhafazakar dindar kadınlarda feminizm algısı
Perceptions of feminism among conservative religious women
- Tez No: 863419
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmada, muhafazakâr dindar kadınların feminizme bakış açısı nitel araştırma teknikleri ile anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın temel veri kaynağını üniversite mezunu, dindar ya da muhafazakâr kadınlarla yapılan derinlemesine görüşmeler sonucu elde edilen anlatılar oluşturmaktadır. Araştırmada, muhafazakâr dindar kadınların feminizme genellikle mesafeli veya olumsuz bir tutum sergilediği görülmektedir. Bu tutumun arkasında çeşitli nedenler bulunmaktadır. Öncelikle, İslam'ın kadınlara değer verdiği inancıyla, feminizme duyulan ihtiyacın azaldığı düşünülmektedir. Bazı katılımcılar, İslam'da kadın sorunu olmadığı görüşünü benimsemekte hatta İslam'ın feminizmi içerdiğini iddia etmektedirler. Feminizmin Batı kökenli bir ideoloji olarak algılanması da, muhafazakâr dindar kadınların karşıtlığını beslemektedir. Ayrıca, feminizmin erkek düşmanlığı olarak algılanması da muhafazakâr dindar kadınların tutumlarını şekillendirmektedir. Bununla birlikte, feminizmin temsil problemi de kadınların bu ideolojiye olan mesafesini artırmaktadır. Toplumsal cinsiyet eşitliği kavramı da, muhafazakâr dindar kadınlar arasında tartışmalıdır. Feminizm karşıtlığının temelinde, İslam inancı, Batı algısı, erkek düşmanlığı, temsil problemi ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi faktörler yatmaktadır. Bu çalışma, muhafazakâr dindar kadınların feminizm karşıtlığının arka planında yer alan sosyolojik etmenlerin analizini sunması sonucunda kadın konusunda geliştirilecek sosyal politikalara katkı sağlayacak bir kaynak olabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the perspectives of conservative religious women on feminism using qualitative research techniques. The primary data source consists of narratives obtained through in-depth interviews with university-educated, religious, or conservative women. The research reveals that conservative religious women generally exhibit a distant or negative attitude towards feminism. Various reasons underlie this attitude. Firstly, the belief that Islam values women reduces the perceived need for feminism. Some participants even adopt the view that there is no issue with women in Islam and assert that Islam encompasses feminism. The perception of feminism as a Western-origin ideology also fuels the opposition of conservative religious women. Additionally, the perception of feminism as hostile towards men shapes the attitudes of conservative religious women. Furthermore, the representation problem of feminism exacerbates the distance of women from this ideology. The concept of gender equality is also controversial among conservative religious women. Factors such as Islamic belief, Western perception, hostility towards men, representation problem, and gender equality lie at the core of feminism opposition. This study, by presenting an analysis of the sociological factors underlying the opposition of conservative religious women to feminism, can serve as a valuable resource for informing social policies related to women's issues.