Farklı ideolojiler ile yönetilen büyükşehir belediyeleri kent konseylerinin yönetişim uygulamaları yönünden karşılaştırılması: İzmir ve Bursa örneği
Comparison of governance practices of city councils in metropolitan municipalities governed by different ideologies: The case of İzmir and Bursa
- Tez No: 863418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yönetişim kavramı, başlangıçta özel sektörde ortaya çıkmış ve daha sonra kamu sektöründe değişimi ve hesap verebilirliği etkileyerek uygulanmaya başlanmış bir yönetim yaklaşımıdır. Yönetişim, küresel, ulusal ve yerel yönetimlerde, şeffaf, adil ve performans odaklı bir yapı oluşturarak karar alma süreçlerine vatandaşların aktif katılımını hedefler. Bu yapı, az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir kalkınmayı desteklemeyi amaçlar. Ancak, sürdürülebilir kalkınma yalnızca küresel önlemlerle gerçekleştirilmesi zor bir hedeftir. Bu nedenle, küresel, ulusal ve yerel düzeyde, ülkelerin ihtiyaçlarına uygun programlar oluşturularak yönetişimin başarıyla uygulanabileceği bir yapı kurulabilir. Bu bağlamda çalışmada küresel, ulusal ve yerel bakımdan sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması amacıyla yönetişimin uygulama alanları ve unsurları incelenerek yönetişimin yerel yönetimlerdeki etkinliği araştırılacaktır. Çalışmanın amacı farklı ideolojiler ile yönetilen İzmir ve Bursa Büyükşehir Belediyeleri kent konseylerinin yönetişim uygulamaları yönünden incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Bu bağlamda çalışmanın dört temel hedefi bulunmaktadır. İlk olarak yerel yönetimler incelenerek yönetişimin kavramsal yapısı ve tarihsel gelişimi ele alınacak yönetişimin temel unsurları ile yönetişimde bulunan temel aktörler üzerinde durulacaktır. İkinci olarak yönetişimden yerel yönetişime geçişin aşamaları ve Türkiye' de yerel yönetişimin tarihsel gelişim süreci incelenecektir. Üçüncü olarak nüfus bakımından çeşitli olması, ekonomik, coğrafi ve kültürel bakımdan benzerlikler taşıması nedeniyle de sosyal demokrat parti eliyle yönetilen 1984 yılında Büyükşehir Belediyesi olan İzmir ve muhafazakâr parti eliyle yönetilen 1987 yılında Büyükşehir Belediyesi olan Bursa İlleri Kent Konseylerinin yönetişim uygulamalarını ne kadar etkin uygulayabildikleri karşılaştırılacaktır. Son olarak kent konseylerinin hemşerilerce bilinirliği, uygulamada tüm kesimlerin karar almada aktif katılımının sağlanıp sağlanmadığı ile dayanışma ve bilincin oluşup oluşmadığı araştırılarak neticelendirilecektir. Kent konseyleri katılımcılarının farkındalık düzeylerinin beklenen seviyede olmadığı, bu alanda bilgi seviyelerinin de içerik analizine göre beklendiği gibi olmadığı fark edilmiştir. Bu çalışma literatüre kağıt üzerinde ve uygulamada farklı olan durumun tespitini sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of governance initially emerged in the private sector and later began to be implemented in the public sector, influencing change and accountability. Governance aims to foster active participation of citizens in decision-making processes by creating transparent, fair, and performance-oriented structures at the global, national, and local levels. This framework aims to support sustainable development in less developed or developing countries. However, achieving sustainable development is a challenging goal that cannot be realized solely through global measures. Therefore, a structure can be established at the global, national, and local levels by creating programs tailored to the needs of countries, enabling successful implementation of governance. In this context, the study aims to investigate the effectiveness of governance in achieving sustainable development from global, national, and local perspectives by examining its areas and elements of implementation, particularly focusing on governance's effectiveness in local governments. The study aims to analyze and contrast the governance approaches of İzmir and Bursa Metropolitan Municipalities' city councils, each governed by distinct ideologies. It focuses on four objectives: examining local governments to understand governance's conceptual framework and historical development, exploring the transition from governance to local governance in Turkey, comparing governance practices between İzmir and Bursa Metropolitan Municipalities, and assessing citizen awareness, participation, and solidarity within city councils. Although city councils have been among the pioneers in practice, their participants' awareness levels have been found to be below expected levels, with their knowledge levels not aligning with the anticipated standards according to content analysis. This study will present the identification of the discrepancy between the literature and practical implementation.