Kadın muhafazakârlığı ve KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği)
The women's conservatism and KADEM (Women and Democracy Association)
  1. Tez No: 675631
  2. Yazar: TUĞBA OSMANŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma muhafazakâr ideolojinin kadına ve muhafazakâr kadın hareketinin kadın kimliğine etkisini incelemeyi hedeflemektedir. Çalışmanın temel amacı muhafazakâr sivil toplum bağlamında dindar/muhafazakâr kadın kimliğinin değişimini ve dönüşümünü açıklamaktır. 2000'li yıllardan sonra muhafazakâr kadın hareketinin profesyonelleşerek kurumsallaşması din-kadın, sivil toplum-devlet ve kadın-toplum ilişkisini etkilemektedir. Muhafazakâr kadın örgütlenmelerinin kurumsal ideolojileri, dindarlık düzeyleri, siyasi duruşları, kadın sorunlarına karşı geliştirdikleri çözüm önerileri, temsil ettikleri hedef kitle tanımlanarak bu olguların sivil toplum kuruluşları ile ilişkileri incelenmektedir. Bu doğrultuda bir sivil toplum kuruluşu olarak KADEM seçilmiştir. Meselenin KADEM çerçevesinde ele alınmasının nedeni ise Türk toplumunda yeni muhafazakâr kadın hareketi olarak ortaya çıkmış olmasıdır. Çalışma kapsamında hedeflenen amaçlara uygun olarak 10 maddelik yarı yapılandırılmış e-mülakat formu kullanılarak 20 KADEM İl Temsilcisi ile e-mülakat uygulaması gerçekleştirilmiştir. Mülakat geri dönütleri KADEM, kadın kimliği ve hedef kitle; KADEM, dini kimlik ve feminizm; KADEM, siyaset ve değerler ilişkisi bağlamında analiz edilmiştir. Muhafazakâr kadın-sivil toplum ilişkisi üç önemli kapsamda değerlendirilmiştir. Bunlardan ilki muhafazakâr kadın-din ilişkisi, ikincisi muhafazakâr kadın-sivil alan ve üçüncüsü ise muhafazakâr kadının toplumsal değerlere yaklaşımıdır. Muhafazakâr kadın, dini; bir söylem formu ve sivil alanı ise kimlik sunumu bağlamında kullanmaktadır. Muhafazakâr kadın toplumsal normlara karşı ahlaksal bir sadakat duymaktadır. Bu ilişki ağları kapsamından hareketle muhafazakâr kadının mahiyeti KADEM özelinde sorgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to research the influence of conservative ideology on women and the conservative women's movement on women's identity. The study mainly explains the change and transformation of religious /conservative women's identity in the context of conservative civil society. After the 2000 s, the professionalization and institutionalization of the conservative women's movement have influenced the relation between religion-women, civil society -state, and women-society. By describing the institutional ideologies, religiosity levels, political stance, proposed solutions related to women's issues, represented target groups of conservative women's organizations, the relations among these facts and civil society organizations is searched. Accordingly, KADEM is selected as a civil society organization. The reason for discussing the issue within the frame of KADEM is its appearance as a new conservative women's movement in Turkish society. As a part of the study, semi-structured e-interview forms with ten articles are used, which are appropriate to target aims. And e-interviews with 20 local representatives of KADEM are conducted. The interview feedbacks are analyzed in the context of KADEM-women's identity and target group; KADEM-religious identity and feminism; KADEM- policy and values. Conservative women and civil society relation is evaluated within the scope of three crucial topics. These topics are as first conservative women-religion relation, secondly conservative women-civil area, and thirdly the approach of conservative women to social values. Conservative women have used religion as a type of discourse and civil area in the context of the presentation of their identities. Conservative women display loyalty to social norms morally. The position of conservative women is going to be questioned based on KADEM regarding these relation networks.