Ameliyat sırası vücut sıcaklığının sürdürülmesinde hava üflemeli battaniyelerin etkinliğini belirleme:Randomize kontröllü çalışma
Determining the effectiveness of air-forced warming blankets in sustaining body temperature during surgery: A randomized controlled study
- Tez No: 863438
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜ YILDIZ FINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırma, ameliyat sırası vücut sıcaklığının sürdürülmesinde hava üflemeli battaniyelerin etkinliğini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntemler: Araştırma bir eğitim ve araştırma hastanesinin Ameliyathane, Kulak Burun Boğaz ve Plastik Cerrahi Servislerinde 01.01.2023-01.10.2023 tarihleri arasında planlı olarak rinoplasti girişimi uygulanan 84 hastanın (42 deney, 42 kontrol) katılımı ile randomize kontrollü deneysel bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Veri toplama aracı olarak ''Hasta Tanıtım Formu'' ve ''Hasta İzlem Formu'' kullanıldı. Bireysel, kurumsal ve etik kurul izinleri alındı. Deney grubundaki hastalara hava üflemeli battaniye, kontrol grubundaki hastalara cerrahi steril örtüler kullanıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Kolmogorov- Smirnov, Shapiro Wilk, Mann Whitney U, Bağımsız iki örnek t testi, Friedman, Dunn, Bonferroni ve Pearson ki kare testi, Tekrarlı ölçüm analizi ve Yates düzeltmesi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: This study was conducted to determine the effectiveness of the forced-air warming blankets in maintaining the intraoperative body temperature. Material and Methods: The study was carried out in the form of a randomized controlled trial with the participation of 84 patients (42 treatment group and 42 controls) who had rhinoplasty procedure in a planned manner at Operating Theater, Otorhinolaryngology and Plastic Surgery Inpatient Units of a training and research hospital between 01.01.2023 and 01.10.2023.“Patient Presentation Form”and“Patient Monitoring Form”were used as data collection tools. Individual, institutional and ethical committee approvals were obtained. Forced-air warming blanket was used for treatment group and sterile surgical covers for control group. In analyzing the data, Kolmogorov- Smirnov, Shapiro Wilk, Mann Whitney U, Independent two samples t-test, Friedman, Dunn, Bonferroni and Pearson's chi-square test, Repeated measures analysis and Yates' correction were used as well as the descriptive statistics.