Trigonella foenum graecum L.'da karyotip analizler
Karyotype analysis in trigonella foenum graecum L.
  1. Tez No: 8636
  2. Yazar: ŞENOL BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Trigonella foenum graecum L" 'da karyotip analizler, somatik kök ucu metafazında yapıldı ve çalışmalar da Sahabettin ELÇİ'nin geliştirdiği metod uygulandı. Metafaz safhasında yapılan kromozom sayımında 2n = 16 olarak tesbit edildi. Bu somatik kromozom sayısı, daha önceki araştırmacıların belirttikleriyle aynı bulundu. Kromozom boyları ile ilgili ölçümler 3,63u ile 5,38u arasında değişiklik gösterdi. Kromozom sentromerlerinin pozisyonlarına göre, yedi çiftin submetasentrik, bir çiftin metasentrik, en uzun ve submetasentrik kromozom çiftinin ise satellit taşıdığı tesbit edildi. Kromozomların kol indeksleri, oransal boyları hesaplandı. Ayrıca, idiogram çizildi ve karyogram hazırlandı.
Özet (Çeviri)
Karyotype analysis was carried out on somatic root-tip methaphases of Irigonella foenum-graecum L. and the method which was developed by Sahabettin ELÇÎ was followed. 2n = 16 chromosomes were> observed during metaphase. These somatic chromosome numbers were found to be the same as reported by earlier researchers Lenght of the chromosomes were found to vary from 3,63 u to 5,38. According to the positions of the chromosome centromers, it vas seen that seven couples were submetacentric and a couple was metacentric. Also, it was observed that the submetacentric chromosome couple had a satellite and was the longest one. Arm ratios and relative lengths of the chromosomes were calculated. In addition, idiogram was drawn and Karyogram was prepared. Ill