Beyin metastazları tedavisinde radyocerrahi
- Tez No: 86350
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Beyin metastazlarının primer beyin tümörlerine oranla 10 kat daha sık görülmeleri ve diğer yayılım bölgelerine göre sağkalım üzerine daha fazla etkisi olmasından dolayı nöro-onkolojide önemli bir problem olarak karşımıza çıkar. Beyin metastazları tedavisinde; lezyonunu tek, hastanın KPSS'nun yüksek ve sistemik hastalığın kontrol altında olması durumunda cerrahi tedavi savunulmaktadır. Ancak son yıllarda SRS'in de beyin metastaları tedavisinde cerrahiye benzer sonuçlar sağladığı ileri sürülmektedir. Bu çalışmada GATA SRS Merkezinde Mayıs 1998 - Mayıs 1999 tarihleri arasında yaşları 36-71 arasında değişen, 4'ü kadın 3'ü erkek 7 beyin metastazlı hastada 8 lezyona lineer akseleratör tabanlı SRS uygulanarak sonuçlar değerlendirildi. Hastaların dördünde multiple lezyon varken, 4 hastada akciğer kanseri ve 3 hastada meme kanseri primer tümör olarak tespit edildi. SRS uygulanan hastalardan beşi hala sağ olup, ikisi sistemik kanser progresyonu sonucu kaybedilmiştir. Median sağkalım metastaz tanısından sonra 12 ay (2-25), SRS sonrasında 4 ay (1-13) olarak bulunurken, lokal tümör kontrolü %100 olarak tespit edildi. Bu sonuçların literatürle uyumlu olduğu görüldü ve SRS'in beyin metastazları tedavisinde düşük maliyet, düşük mortalite ve morbidite ve hastanın daha kolay tolere etmesi özellikleri ile cerrahi tedaviye daha üstün bir alternatif olduğu sonucuna varıldı. 58
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Brain metastases emerge as a major problem in neurooncology, occuring up to 10 times as frequently as primary tumors and having more significant effects on survival comparing with other metastatic sites. The surgical treatment in patients with single brain metastasis, high KPS score and limited systemic cancer has been advocated. However, recent studies showed that similar results can be achieved in patients with brain metastases treated with SRS. In this study, between May !998 and May 1999, 7 patients (4 female, 3 male) with 8 lesions and ages ranging between 36 and 71 were treated with lineer accelerator based SRS and the results were analysed. While multiple lesions were present in 4 patients, lung cancer in 4 and breast cancer in 3 were determined as the primary tumors. Of 7 patients treated with SRS, 5 are still alive and 2 were death due to the progression in systemic cancer. The median survival was found to be 12 months (2-25) after the diagnosis of brain metastasis and 4 months (1-13) after SRS. Local tumor control was 100%. These results are comparable with the data of literature and it is concluded that SRS is a superior alternative treatment than the surgery due to lower cost, mortality and morbidity and higher tolerance of patient. 59