Evaluation of the stress and psychometric characteristics of parents of chi̇ldren treated i̇n the pedi̇atric intensive care unit
Çocuk yoğun bakim ünitesinde tedavi- gören çocuklarin ebeveynlerinin stresi ve psi̇kometrik özelli̇kleri̇n değerlendi̇ri̇lmesi̇
  1. Tez No: 863546
  2. Yazar: WISAM HAMMOOD SALMAN SALMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDRET TEKİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çocuk yoğun bakım üniteleri, durumu kritik olan 1 ay ile 18 yaş arasındaki çocukların takip ve tedavilerinin yapıldığı ünitelerdir. Çocukları yoğun bakımda tedavi gören aileler, çocuğun tedavi sırasında yaşadığı sorunlar nedeniyle süreçle baş etmede zorluk yaşamaktadır. Bu araştırma çocuk yoğun bakım ünitesinde tedavi gören çocukların ebeveynlerinin stresi ve psikometrik özelliklerini değerlendirmek amacıyla kesitsel tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Bu çalışma tanımlayıcı kesitsel çalışma olarak yapılmıştır. Çalışma, Irak'ın Dhi Qar Valiliği, Nasiriyahşehrinde ŞehitMuhammed el-Musawi çocuk hastanesinde Ocak 2023- ile Mayıs 2023 arasında gerçekleştirmiştir.Örneklemi Muhammed El-Mousawi Çocuk Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde çocuğu yatan 132 anne ve baba oluşturmuştur.Araştırmada verilerin toplanmasındaVeri toplama aracı olarak; Sosyodemografik Form, Ebeveyn Stres Ölçeği'nin Arapça versiyonu kullanılmıştır.Örneklemden elde edilen veriler, IBM Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 Statistics Paket Programı aracılığı ile analiz edilmiştir.Verilerin analizine başlamadan önce normal dağılım gösterip göstermediği incelenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Independent Sample t-testi, One-Way Anova testleri kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson korelayon testi kullanılmıştır.Verilerin normal dağılıp dağılmadığı incelenmiştir. İki grubun değerleri Student t-testi ve ANOVA testleri ile normalliğe göre karşılaştırılmıştır. Nicel verilerin analizinde Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Araştırmada p değerleri 0,05 altında olan değerleranlamlı değer olarak kabul edilmiştir. Araştırmadaçocukların yaş ortalamasının 2,67± 2.96; ebeveynlerin yaş ortalaması 29,52 ± 6.81 olduğubelirlenmiştir. Araştırmada ebeveynlerin çocuklarının cinsiyeti %64,4'i erkek, iki çocuklu olanebeveynlerin oranı %28,8, ekonomik durumlarının yeterli olanların oranı %40,9, formların %79,5'ianne tarafından doldurulduğu, ebeveynlerinin %83,3çalışıyor olduğu, ebeveynlerin eğitim durumunun%34,8'inin okuryazar olduğu belirlenmiştir.Çocuğun görünümüne bağlı olarak şişkinlik nedeniyle minimal stres yaşayan ebeveynlerin oranı %34,8; renk değişimi durumunda çok stresli olanların oranı %37,9; çocuk soğuk olduğunda orta derecede stres yaşayanların oranı %37,1 bulunmuştur. Genel olarak ebeveynlerin stres düzeyinin orta düzeyde olduğu bulunmuştur. Ölçeğin alt boyutlarına göre, ebeveynlerin çocuğun görünümü,Görüntüler ve sesler, Prosedürler ebeveynlerde çok stresli; Profesyonel personel iletişimi, Çocuğun davranışları ve duyguları, Profesyonel personel davranışları, Ebeveyn rolleri orta derecede stresli olarak belirlenmiştir. Sağlık personeli, çocuğu yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan ebeveynlerin stresinin azaltılmasını sağlamak için çocuğun sağlık durumu hakkında düzenli olarak ebeveynleri bilgilendirmelidir. Ebeveynlerin psikolojik açıdan değerlendirilmesi ve gerekli durumlarda hemşire dışında psikolog, aile danışmanı veya sosyal hizmet uzmanı tarafından desteklenmesi gerekmektedir.Ebeveynlerin bu süreçteki ihtiyaçlarının belirlenmesi ve stres düzeyinin azaltılması büyük önem taşımaktadır. Özellikle ebeveynlerin stres düzeylerini azaltmak içinsağlık profesyonelleri tarafından ebeveynlerin ihtiyaçları veya stres kaynakları belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Pediatric intensive care units are units where children in critical condition between the ages of 1 month and 18 are monitored and treated. Families whose children are treated in intensive care have difficulty coping with the process due to the problems the child experiences during treatment. This research was conducted as a cross-sectional descriptive study to evaluate the stress and psychometric characteristics of the parents of children treated in the pediatric intensive care unit. This research was conducted as a descriptive cross-sectional study. The research was conducted between January 2023 and May 2023 at the Martyr Muhammad al-Musawi children's hospital in Nasiriyah city, Dhi Qar Governorate, Iraq. The sample consisted of 132 mothers and fathers whose children were hospitalized in the intensive care unit at Mohammed Al-Mousawi Children's Hospital.Sociodemographic Form, Arabic version of the Parent Stress Scale was used as a data collection tool.In evaluating the data; number, percentage, mean, standard deviation, Independent Sample t-test, One-Way Anova tests were used. Pearson correlation test was used to examine the relationship between variables. It was examined whether the data were normally distributed or not. The values of the two groups were compared according to normality with Student's t-test and ANOVA tests.Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis Test were used to analyze quantitative data. In the study, p values less than 0.05 were considered significant. In the research, the mean age of the children was 2.67± 2.96; The mean age of the parents was 29.52 ± 6.81.In the research, it was determined that the gender of the children of the parents was 64.4% male, the rate of parents with two children was 28.8%, the rate of those with sufficient economic status was 40.9%, the parents were 83.3% working, 34.8% of the parents' educational status was literate, and 79.5% of the forms were filled in by the mother.The proportion of parents who experienced minimal stress due to bloating depending on the appearance of the child was 34.8%; The proportion of those who were very stressed in case of color change was 37.9%; The rate of those who experienced moderate stress when the child was cold was found to be 37.1%. In general, it was found that the stress level of parents was moderate.According to the sub-dimensions of the scale, the parents' appearance of the child, Images and sounds, Procedures are very stressful for the parents; Professional staff communication, Child's behavior and emotions, Professional staff behavior, Parental roles were identified as moderately stressful. Health personnel should regularly inform parents about the child's health status to reduce the stress of parents whose child is in the neonatal intensive care unit. Parents should be evaluated psychologically and, when necessary, supported by a psychologist, family counselor or social worker other than a nurse.It is of great importance to determine the needs of parents in this process and reduce their stress level. Parents' needs or sources of stress should be identified by health professionals, especially to reduce parents' stress levels.