Diş hastalarının diş hekimi seçme nedenleri: Özel doktor ve devlet hastanesi karşılaştırması
Reasons for choosing a dentist: A comparison between private doctors and public hospitals
  1. Tez No: 863545
  2. Yazar: SAKİNA BİTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN BAKKALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, kamu ve özel diş sağlığı hizmetlerinin tercih edilme düzeyini etkileyen konuları ve hasta özelliklerini belirlemek amacıyla 2023 yılında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada İstanbul bölgesinde hem özel hem de kamuda ağız diş sağlığı hizmeti alan 505 hastaya anket uygulanmıştır. Dikkate alınan faktörler arasında zaman, sigorta ve maliyet, tıbbi ekipman, ulaşım, personel ve geleneksel tedavi tercihi yer almaktadır. Bu çalışma, özel ve kamu ağız diş sağlığı hizmeti alan grupların tercihini etkileyen faktörleri incelemektedir. Ayrıca, demografik özelliklerin bu grupların hizmet tercihleri üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Çalışma, hastaların %49,9'unun kamu ağız ve diş sağlığı hizmetlerini, %50,1'inin ise özel hizmetleri tercih ettiğini ortaya koymuştur. Eğitim ve gelir düzeyi daha düşük olan hastalar kamu hizmetlerini daha fazla tercih etmiştir. Cinsiyet, yaş ve sosyal güvencenin özel veya kamu hizmetlerinin tercihi üzerinde önemli bir etkisi olmamıştır. Ancak, zaman, sigorta ve maliyetin özel diş hekimliği hizmetleri tercihini önemli ölçüde etkilediği tespit edilmiştir. Hasta tercihleri tıbbi ekipman, ulaşım, personel davranışı, zaman, sigorta, maliyet, geleneksel tedaviye ilişkin beklentiler, eğitim ve gelir düzeyi gibi çeşitli faktörlerden etkilenmektedir. Özel ve kamu ağız ve diş sağlığı hizmetleri arasında seçim yaparken bu faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir. Sunulan hizmetlerin gözden geçirilmesi ve bu bağlamda tedavi ve kapasite planlamasının gözden geçirilmesi, tedavi verimliliğini, hasta memnuniyetini ve kamu finansmanını artırabilir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted in 2023 with the aim of determining the issues and patient characteristics that affect the level of preference for public and private dental health care. The study surveyed 505 patients who received oral dental care services in the Istanbul region, both privately and publicly. The factors considered include time, insurance and cost, medical equipment, transportation, personnel, and traditional treatment preference. This study examines the factors that influence the choice of groups receiving private and public oral dental health services. Additionally, the study examines the effect of demographic characteristics on the service choices of these groups. The study found that 49.9% of patients preferred public oral and dental health services, while 50.1% preferred private services. Patients with lower levels of education and income showed a higher preference for public services. Gender, age, and social security did not have a significant effect on the preference for private or public services. However, time, insurance, and cost were found to significantly influence the preference for private dental services. Patient preferences are influenced by various factors, including medical equipment, transportation, personnel behaviour, time, insurance, cost, expectations about traditional treatment, education, and income level. It is important to consider these factors when choosing between private and public oral and dental health services. Reviewing the services provided and revising treatment and capacity planning in this context may improve treatment efficiency, patient satisfaction, and public finance.