An analysis of success factors in business-to-consumer (B2C) e-commerce and relationship with e-loyalty
İşletmeden tüketiciye (B2C) e-ticarette başarı faktörlerinin analizi ve e-sadakat ile ilişkisi
- Tez No: 863598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ESENDEMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Uluslararası Ticaret, Finance, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma B2C e-ticaret başarı faktörlerini tespit ve analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu faktörlerin e-sadakat ile ilişkisi incelenmektedir. B2C e-ticaret müşteri odaklı bir e-ticaret türüdür, bu sebeple web sitesinin başarısı müşterinin perspektifi tarafından değerlendirilmiştir. Bu çalışma toplam 226 katılımcı ile anket yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan anket 2 bölümden oluşmakta ve toplamda 50 soru içermektedir. Bu anket katılımcıların demografik özelliklerini ve başarı faktörlerinin tüketiciler üzerinde etkisini analiz etmek için yapılmıştır. Gerçekleştirilen faktör analizi ile 12 faktör, Cronbach Alpha değeri 0,5'ten yüksek olan 6 faktöre indirgenmiştir. Bu 6 faktör sırasıyla, e-memnuniyet, güvenlik ve yerine getirme, hizmet kalitesi, güvenilirlik, bilgi kalitesi ve e-güven'dir. Araştırma bulgularına göre, önerilen araştırma modelindeki başarı faktörlerinin B2C e-ticaretin başarısını etkilediği ve sadakat ile anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu görülmektedir. Araştırma bulguları, B2C alanında faaliyet gösteren işletmelerin nasıl başarılı olabilecekleri ve e-sadakati nasıl artırabilecekleri konusunda önemli bilgiler sunmaktadır. Literatürde güvenlik ve yerine getirme, güvenilirlik ve bilgi kalitesi faktörlerinin e-sadakat üzerindeki doğrudan etkisini inceleyen az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu anlamda çalışma literatüre katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify and analyze B2C e-commerce success factors. In addition, the relationship between these factors and e-loyalty is analyzed. B2C e-commerce is a customer-oriented type of e-commerce. Hence, the success of the website was evaluated from the customer's point of view. This study was conducted with 226 participants using the survey method. The survey consists of two parts and includes 50 questions in total. This survey was conducted to analyze the demographic characteristics of the participants and the impact of success factors on consumers. With the factor analysis performed, 12 factors were reduced to 6 with a Cronbach Alpha value higher than 0.5. These six factors are e-satisfaction, security and fulfillment, service quality, reliability, information quality, and e-trust. According to the research findings, success factors in the proposed research model affect the success of B2C e-commerce and have a significant relationship with loyalty. Research findings provide important information on how businesses operating in the B2C field can succeed and increase e-loyalty. Few studies in the literature examine the direct effect of security and fulfillment, reliability, and information quality factors on e-loyalty, making this study an important contribution to the literature.