Tad duyusu uyarısının insülin sekresyonuna etkisinin araştırılması
The Effect of sweet taste stimulus on insülin secretion
  1. Tez No: 86361
  2. Yazar: ALİYE ÖZENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. HÜSREV HATEMİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Normal ağırlıklı ve şişman kadınlarda sefalik faz insülin sekresyonunun varlığını araştırmayı amaçladığımız bu çalışmamızı, İÜ CTF İç Hastalıkları ABD Endokrinoloji-Metabolizma ve Beslenme Hastalıkları BD Polikliniğme başvuran 11 normal, 16 obez, toplam 27 kadın üzerinde gerçekleştirdik. OGTT için bir gecelik açlıktan sonra Endokrinoloji Laboratuvarı'na gelen hastalardan bu çalışma için seçilenlere bir kanül takılarak bazal kan şekeri, insülin ve C peptid kanları alındı. Ardından sade su içirilip 5 dk sonra aynı parametreler için tekrar kan örnekleri alındı (0 dk) ve bu kez tatlandırıcı (sakkarin) solüsyonu içirildi. Tatlandırıcıdan 5 ve 10 dk sonra KŞ, insülin ve C peptid için kan alındı. KŞ glukoz oksidaz, insülin RİA, C peptid İmmulite (ELİSA) yöntemleri ile çalışıldı. Obez grubun (grup 2) hem bazal, hem de sefalik ve postprandial dönemlerdeki insülin düzeyleri obez olmayanlardan (grup 1) daha yüksekti. Her iki grubun da sade suya insülin cevabı bazalden farklı değil iken, tatlandırıcı verildikten sonra 5. dk da 0. dk ya göre insülin cevabı anlamlı olarak artmış bulundu. Bu artış grup 1'de daha yüksekti. Tatlandırıcı verildikten 10 dk sonra insülin düzeyleri grup 1'de düşme eğilimi gösterirken, grup 2'de yüksek kalmaya devam ettiği görüldü. Aynı dönemlerde KŞ ve C peptid düzeylerinde gruplar arasında anlamlı farklılık saptanamadı. Tad duyusu uyarısı ile oluşturduğumuz sefalik faz insülin artışının obezlerde daha yüksek olması ve bazal değerlere dönmesinin daha uzun zaman alması insülin rezistansı ile açıklayabileceğimizi düşündük. Daha sonraki çalışmalara yol göstermesi bakımından glukagon, stres hormonları ve serbest yağ asitlerinin de ölçülmesini, ve test yapılacak bireylerden dikkatli bir beslenme anamnezi alınmasını önermeyi uygun gördük. 84
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effect of sweet taste stimulus on insulin secretion: In this study, we aimed to test if there were a cephalic phase insulin secretion to sensory stimulation with an oral sweet solution in normal weight and obese women. The study is performed at the University of Istanbul, Cerrahpaşa Medical Faculty, Internal Medicine Hospital, Endocrinology- Metabolism and Nutritional Disorders Department. Eleven normal weight (group 1) and 16 obese (group 2), total 27 women took place in the study. Patients who were going to have OGTT, came to Endocrinology and Metabolism Laboratuary after a 12 hours overnight fasting period at 9.00 am. A catheter was inserted on the forearm and blood samples were taken for basal blood glucose, insulin and C peptid levels (-5 min). Then half a glass of water was given to drink. 5 minutes later (0 min) a second blood samples were taken for the same parameters and half a glass of sweet solution which was prepared with an artificial sweetener named Dulcaryl was ingested. 5 and 1 0 minutes later of artificial sweetener blood samples were taken again for the same parameters. Methods for blood glucose, insulin and C peptide are glucose oxidase, RİA and Immulite (ELİSA) respectively. Insulin levels were higher in obese (group 2) than in normal weight patients (group 1) at basal and all other time periods. In both groups insulin responses didn't change after water intake, whereas insulin responses increased significantly after the ingestion of sweet solution in both groups. This increase was higher in group 1 than in group 2. Insulin levels began to drop after 10 minutes of the sweetener in group 1, but insulin levels persist on at high levels in group 2. We explain this figure with insulin resistance that supposed to be present in obese people. We recommend to test blood levels of glucagon, stress hormones and free faty acids together with blood sugar, insulin and C peptid levels for future studies on this subject. 85