İlk kez baba olacaklara roy adaptasyon modeline göre verilen eğitimin babalık rolüne etkisi
Impact of training grounded in the roy adaptation model for first-time fathers on fatherhood role
  1. Tez No: 863659
  2. Yazar: İLKER MURAT AVCIBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT AKGÜN KOSTAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Giriş ve Amaç: Ebeveynler, çocukların fiziksel, zihinsel ve çevresel refahı toplumun gelişimine olumlu katkıda bulunurlar. Babalardan ortak ebeveynlik, çocuğun hayatında aktif olma ve çocuğa bakım sağlama gibi beklentiler, toplumsal cinsiyet rollerindeki algının değişmesiyle, artmıştır. Bu çalışma ilk kez baba olacak erkeklere Roy Adaptasyon Modeline göre verilen babalık eğitiminin babalık rolü üzerine etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel saha çalışması olarak yürütüldü. Gereç ve Yöntemler: Araştırma, Mayıs 2019 – Aralık 2022 tarihleri arasında ilk kez baba olacak 95 (41 müdahale grubu, 54 kontrol grubu) bireyler ile gerçekleştirildi. Veriler Baba Rolü Algı Ölçeği, Baba Katılım Ölçeği, Pharis Öz-Güven Ölçeği ve Baba-Bebek Bağlanma Ölçeği kullanılarak doğumdan önce, doğumdan 2 ay sonra ve doğumdan 6 ay sonra olacak şekilde toplandı. Veriler; tanımlayıcı analizler, ki-kare testleri, bağımlı-bağımsız örneklem t testi, Mann Whitney u testi, Wilcoxon işaret sıraları testi ve korelasyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Parents contribute positively to the development of society through the physical, mental and environmental well-being of children. Expectations from fathers such as co-parenting, being active in the child's life and providing care for his baby, have increased with the change in the perception of gender roles. This study was conducted as a quasi-experimental field study to determine the effect of fatherhood training given to first-time fathers according to Roy Adaptation Model on fatherhood role. Material and Methods: The study was conducted with 95 first-time fathers (41 intervention group, 54 control group) between May 2019 and December 2022. Data were collected using the Father Role Perception Scale, Father Involvement Scale, Pharis Self-Esteem Scale and Father-Infant Attachment Scale before birth, 2 months after birth and 6 months after birth. Data were evaluated by descriptive analyses, chi-square tests, dependent-independent sample t tests, Mann Whitney u test, Wilcoxon rank order test and correlation analysis.