İlk kez anne-baba olacaklara antenatal dönemde verilen eğitimin kaygı düzeylerine etkisi
The effect of education on the anxiety levels of the first-time parents-to-be during the antenatal period
  1. Tez No: 224823
  2. Yazar: YELİZ ÇAKIR KOÇAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DİLEK ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Eğitimi, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Health Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Araştırma, ilk kez anne-baba olacak bireylere antenatal dönemde verilen eğitimin doğum öncesi durumluk ve sürekli kaygı düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla, görüşme ve soru kağıdı tekniğine dayalı, kesitsel tipte bir müdahale çalışması olarak uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu oluşturmak üzere, 08 Mayıs 2006?25 Ekim 2006 tarihleri arasında İzmir İli Bornova İlçesi Evka-4 Sağlık Ocağı'nda kayıtlı bulunan, poliklinik başvurusunda gebe olduğu tespit edilen, ilk gebeliği olan, 20-35 yaş arası 30 anne adayı ve ilk kez baba olacak 30 baba adayı sözel ve yazılı onamları alınarak çalışma kapsamına dahil edilmiştir. Araştırmanın yürütülebilmesi için gerekli izinler alınmıştır. Araştırmaya katılan anne ve baba adaylarının sosyodemografik özellikleri ve kaygı düzeyleri ile ilgili veriler; ?Anne Adayı Tanıtım Formu?, ?Baba Adayı Tanıtım Formu? ve ?Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri? kullanılarak elde edilmiştir. Veri toplama işlemi, araştırmacı tarafından karşılıklı görüşme yöntemi ile ev ziyareti yapılarak gerçekleştirilmiştir. Belirlenen görüşme gününde bireylere, eğitim öncesinde tüm formlar uygulanmış ve sonrasında ?Anne-Baba Adayı Eğitim Kitapçığı? ve ?Anne-Baba Adaylarına Yönelik Gebelik Danışmanlığı İçin Resimli Rehber? ile eğitim verilmiştir. Bu görüşme sonunda, eğitimin kaygı üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla ?Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri? tekrar uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi SPSS 15.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularının analizinde; bireylerin tanımlayıcı özelliklerine ilişkin bulgular sayı ve yüzde dağılımları, eğitim öncesi ve sonrası saptanan durumluk-sürekli kaygı puan ortalamalarına ilişkin bulgular ise bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi, Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Eğitim verildikten sonra; anne adaylarının durumluk kaygı düzeyleri, istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azalmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this survey is to determine the effect of education on the antenatal state and trait anxiety levels of the first-time parents-to-be during the antenatal period. As a cross sectional type intervention study it was based on face-to-face interview and question sheet techniques. The study population was formed between 08 May, 2006 and 25 October, 2006 with 30 first-time mothers-to-be aged between 20-35 and stated to be pregnant according to the policlinic registers of the Evka-4 Health Center in Bornova Distcrict of İzmir and with 30 firsttime fathers-to-be after getting their oral and written allowance. For carrying out the study all the necessasry permission was taken. The data about the sociodemographic characteristics and anxiety levels of parents-tobe was acquired through; `The Mother-to-be Introduction Form?, `The Father-to-be Introduction Form? and `State-Trait Anxiety Inventory?. The data collecting process was held by the researcher by means of the face-to-face interview method including home visits. Firstly, all the necessary forms were applied to the individulas on certain days before education and then those parents-to-be were given education through `The Education Booklet for Parents-to-be? and `The Illustrated Guidebook of Pregnancy Counselling for Parents-to-be?. At the end of the interview `State-Trait Anxiety Inventory? was hold once more to evaluate the effect of education on anxiety. The data analysis of the survey was attained through the SPSS 15.0 package programme. On one hand, while analyzing the survey findings the point and percentage dispersion related to the descriptive characteristics of the individuals were evaluated. On the other hand, the findings related to the state and trait anxiety grade point averages which were stated before and after education were estimated by means of t test and Pearson's product moment correlation analysis methods in terms of dependent and independent groups. After the education the state anxiety levels of the mothers-to-be statistically decreased (p0.05).