Assessment of nurses' cultural competence levels
Hemşirelerin kültürel yeterlilik düzeylerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 863669
  2. Yazar: SHAIBAN AMMAR MAHDI AL-SHAIBANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kültürel yeterlilik, sağlıkta eşitsiziklerin azaltılmasının yanı sıra kaliteli hemşirelik hizmet sunumu için önemli bir gerekliliktir. Bireye, aileye ve topluma kültürel olarak yetkin ve yeterli bakım vermek için hemşirelerin kültürel yeterlilik düzeylerinin yüksek olması beklenmektedir. Bu bağlamda hemşirelerin külütürel yeterliliklerinin değerlendirilmesi önemli bir halk sağlığı önceliğidir. Bu çalışmanın amacı; hastanelerde çalışan hemşirelerin kültürel yeterlilik düzeyini ve ilişkili faktörleri belirlemektir. Kesitsel tipteki çalışmanın evreni, Irak'ta bulunan General Balad Hastanesinde çalışan hemşirelerdir. Evrenin tamamına ulaşılması planlanmış olup Nisan-Ağustos 2022 tarihleri arasında gönüllü 221 hemşireyle araştırma yürütülmüştür. Veri,“Kişisel Bilgi Formu”ve“Hemşire Kültürel Yeterlilik Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplamak için hemşirelerin hastanede çalıştıkları birimler ziyaret edilmiştir. Araştırmanın yürütülebilmesi için Irak Sağlık Bakanlığı'ndan etik onay ve hastane yönetiminden kurum izni ve katılımcılardan bilgilendirilmiş olur alınmıştır. Araştırma verisinin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma), normal dağılıma sahip olmayan verilerde niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki bağımsız grup arasındaki fark için Mann Whitney U testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis H testi uygulanmış ve fark bulunduğu durumda fark yaratan grubu bulmak için düzeltilmiş Bonferroni kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki Spearman korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05) ve çalışma deneyimleri (r:-0,017; p>0,05) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Hemşirelerin bireysel ve kültürel özelliklerine ilişkin değişkenlere göre Hemşire Kültürel Yeterlilik Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Hemşirelerde kültürel yeterlilik düzeyi yüksektir. Hemşirelerin bakım hizmetlerinde kültürel yeterlilik düzeylerini artıracak eğitim programlarının devamlılığının sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cultural competence is an important requirement for quality nursing service delivery as well as reducing health inequalities. Nurses are expected to have high levels of cultural competence in order to provide culturally competent and adequate care to the individual, family and society. In this context, assessing the cultural competencies of nurses is an important public health priority. The purpose of this study; To determine the cultural competence level and related factors of nurses working in hospitals. The population of the cross-sectional study is nurses working at General Balad Hospital in Iraq. It was planned to reach the entire population and the research was conducted with 221 volunteer nurses between April and August 2022. Data was collected through the“Personal Information Form”and the“Nurse Cultural Competence Scale”. To collect data, the units where nurses worked in the hospital were visited. In order to conduct the research, ethical approval was obtained from the Iraqi Ministry of Health, institutional permission from the hospital management and informed consent from the participants. In evaluating the research data; Descriptive statistical methods (number, percentage, min-max values, mean and standard deviation), Mann Whitney U test was applied for the difference between two independent groups in comparing quantitative data in non-normally distributed data, and Kruskal Wallis H test was applied for comparing more than two independent groups. In cases where there was a difference, corrected Bonferroni was used to find the group that made the difference. The relationship between continuous variables was examined with the Spearman correlation coefficient. Statistical significance level was accepted as p0.05) and working experience (r:-0.017; p>0.05). It was determined that there was no statistically significant difference between the scores of the Nurse Cultural Competence Scale according to the variables related to the individual and cultural characteristics of the nurses (p>0.05). Nurses have a high level of cultural competence. It is recommended to ensure the continuity of training programs that will increase the cultural competence levels of nurses in care services.