Investigating the influence of flow experiences on replay intention and community engagement in virtual reality gaming
Akış deneyimlerinin sanal gerçeklik oyunlarında tekrar oyuna dönme niyeti ve topluluk ile etkileşim üzerindeki etkisinin incelenmesi
- Tez No: 863668
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE ŞEBNEM BURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, İşletme, Science and Technology, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, Sanal Gerçeklik (VR) oyunlarında oyuncuların Akış Deneyimi'nin, tekrar oynama niyeti ve toplulukla etkileşim üzerindeki etkilerini derinlemesine incelemektedir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, VR oyunlarının popülerliği artmakta ve bu da oyuncu deneyimlerini anlama ihtiyacını ön plana çıkarmaktadır. Özellikle, Apple'ın Apple Vision Pro lansmanı ve Meta'nın Quest 2, Pro ve Quest 3 atılımları, Sanal Gerçeklik dünyasında büyük bir yankı uyandırmıştır. Bu tarz devlerin yatırımıyla birlikte, bu teknolojileri erken deneyenleyen kişilerin uğrak noktası ise ilgili platformun dükkanlarındaki oyunları deneyimlemek olmuştur. Akış, kişinin bir etkinliğe tamamen daldığı, zaman ve mekan algısının değiştiği bir zihinsel durumu ifade eder. Mihaly Csikszentmihalyi'nin ortaya koyduğu bu kavram, kişisel bir psikolojik durum olmakla birlikte eğitimden teknolojiye, spordan sanata birçok alanda geliştiricilerin, sektör liderlerinin, psikologların, eğitimcilerin ve pazarlamacıların yoğun ilgisinin merkezi olmuştur. Bu kavram, bireyin mevcut anın içinde kaybolması ve gerçekleştirdiği faaliyetten elde ettiği tatmin duygusuyla yakından ilişkilidir. Akış deneyimi, bireyin kendini meşgul ettiği etkinlik sırasında kendini unuttuğu ve faaliyetin kendisi dışında hiçbir şeye odaklanmadığı özel bir durumu temsil eder. VR ortamları, yarattığı daldırcı deneyimler ile bu tür bir sürükleyici deneyimi destekleyecek potansiyele sahiptir. İlgili teknolojinin hızlı gelişimi sayesinde, VR oyunları artık sadece görsel ve işitsel duyuları değil, aynı zamanda dokunsal ve kinestetik duyuları da harekete geçirebilecek düzeylere ulaşmıştır. Bu, oyuncuların sanal dünyaları daha gerçekçi bir şekilde deneyimlemelerini sağlar ve akış durumuna girmeleri için ideal koşullar yaratır. Özellikle, VR oyunlarının sunduğu etkileşim ve özgürlük derecesi, kullanıcıların kendilerini oyunun bir parçası olarak görmelerine ve daha yüksek bir içsel motivasyon seviyesi ile etkinliklere katılmalarına olanak tanır. Bu bağlamda, VR oyunları, akış deneyiminin tetiklenmesi ve sürdürülmesi için benzersiz bir platform sunmaktadır. Geliştiriciler ve tasarımcılar, kullanıcıların dikkatini çekecek, onları meşgul edecek ve akış durumuna girmelerini sağlayacak oyun mekanikleri ve hikayeler üzerinde çalışmaktadırlar. Bu süreçte, oyunun zorluk seviyesinin oyuncunun becerileriyle uyumlu olması, anlık geri bildirimlerin sağlanması ve kullanıcının deneyimini kesintiye uğratmayacak bir kullanıcı arayüzü tasarımının önemi büyüktür. Bu unsurların her biri, VR oyunlarında akış deneyiminin sağlanması için kritik rol oynar ve oyuncuların sanal dünyalarda geçirdikleri zamanın kalitesini önemli ölçüde artırır. Bu araştırmada, çeşitli VR oyunlarını oynayan katılımcılardan toplanan geniş çaplı bir anket verisi üzerinde yoğunlaşılmaktadır. Akış Deneyimi, Tekrar Oynama Niyeti ve Toplulukla Etkileşim gibi kilit değişkenler, alanında kabul görmüş ölçekler aracılığıyla ölçülmüş ve aralarındaki ilişkiler regresyon ve ANOVA analizleri kullanılarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu ölçeklerin güvenilirliği ve geçerliliği, literatürdeki önceki çalışmalarla kapsamlı bir şekilde desteklenmektedir, bu da elde edilen bulguların güçlü bir bilimsel temele dayandığını göstermektedir. Ayrıca, bu çalışma sırasında toplanan veriler, oyun tasarımı ve oyuncu deneyimi araştırmaları için zengin bir kaynak oluşturmakta ve bu alandaki bilgi birikimine önemli katkılar sağlamaktadır. Bulgular, Akış Deneyimi'nin oyuncuların VR oyunlarına yönelik tekrar oynama niyeti üzerinde belirgin bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu etki, oyuncuların oyun içerisindeki deneyimlerinin derinliği ve kalitesiyle doğrudan ilişkilidir; akış durumunda olan oyuncular, kendilerini oyunun bir parçası olarak daha fazla hissetmekte ve bu da oyunu tekrar tekrar deneyimleme arzularını güçlendirmektedir. Ayrıca, oyuncuların toplulukla etkileşim düzeyleri ile Akış Deneyimi arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bu ilişki, sanal ortamların sadece bireysel deneyimler sunmakla kalmayıp, aynı zamanda oyuncular arası etkileşimi ve sosyal bağları da destekleyebileceğini göstermektedir. Bu sonuçlar, VR oyun tasarımcılarına, pazarlamacılarına ve topluluk yöneticilerine, oyuncu bağlılığını ve topluluk içindeki etkileşimi artıracak stratejiler geliştirmede önemli içgörüler sağlamaktadır. Özellikle, akışı teşvik eden oyun mekaniklerinin ve sosyal etkileşim özelliklerinin entegrasyonu, oyuncuların oyunlara olan bağlılıklarını ve topluluk içerisindeki aktif katılımlarını önemli ölçüde artırabilir. Özellikle, VR oyunlarının tasarımında Akış Deneyimi'ni teşvik edecek unsurların önemi vurgulanmıştır. Oyun içi mekaniklerin ve hikaye anlatımının, oyuncuları daha fazla sürükleyici ve etkileşimli deneyimlere yönlendirme potansiyeline sahip olduğu belirtilmiştir. Ayrıca, günlük ve haftalık oyun kullanım sıklıkları ile VR oyun deneyiminin süresinin, Akış Deneyimi ve toplulukla etkileşim üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Bu faktörler, oyuncuların VR oyunlarındaki deneyimlerini nasıl şekillendirdiği ve bu deneyimlerin oyuncu davranışları üzerindeki uzun vadeli etkileri hakkında kapsamlı bir bakış sunmaktadır. Bu araştırma, VR oyun endüstrisine, oyuncuların deneyimlerini zenginleştirecek ve VR oyun topluluklarının canlılığını artıracak yenilikçi yaklaşımlar sunmaktadır. Tez, bu dinamik ve hızla gelişen alanda gelecekteki araştırmalar için de bir temel oluşturmaktadır. Oyun tasarımı, kullanıcı deneyimi ve topluluk yönetimi alanlarındaki profesyoneller için değerli bilgiler içeren bu çalışma, aynı zamanda akademik literatüre de katkıda bulunmaktadır. Bu tez kapsamında yapılan analizler, VR oyun deneyiminin sadece bireysel düzeyde değil, aynı zamanda sosyal etkileşimler açısından da önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Akış Deneyimi'nin toplulukla etkileşim üzerindeki etkisi, VR oyunlarının sadece eğlence amaçlı değil, aynı zamanda sosyal bir platform olarak da işlev görebileceğini göstermektedir. Oyun içi toplulukların ve sosyal etkileşimlerin, oyuncuların deneyimlerini zenginleştirmede ve VR oyunlarının çekiciliğini artırmada önemli bir rol oynadığı belirtilmektedir. Bu bağlamda, VR oyun tasarımında oyuncu deneyimini zenginleştirecek ve toplulukla etkileşimi teşvik edecek unsurların üzerinde durulmuştur. Özellikle, oyuncuların birbirleriyle etkileşime girebilecekleri, iş birliği yapabilecekleri ve sosyal bağlar kurabilecekleri oyun mekaniklerinin önemi vurgulanmıştır. Ayrıca, oyuncuların topluluk içindeki etkileşimlerinin kalitesini ve sıklığını artıracak tasarım özellikleri de ele alınmıştır. Tez, VR oyunlarına yönelik tekrar oynama niyeti ile toplulukla etkileşim arasındaki ilişkiyi detaylı bir şekilde ele alarak, bu iki değişkenin birbirini nasıl etkilediğine dair değerli içgörüler sunmaktadır. Oyuncuların toplulukla etkileşimlerinin artmasının, oyun içi bağlılıklarını ve tekrar oynama niyetlerini nasıl güçlendirdiği üzerinde durulmuştur. Bunun yanı sıra, oyuncuların tekrar oynama niyetlerinin artışının, toplulukla daha fazla etkileşim kurmalarına yol açtığı da gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu tez, VR oyunlarının tasarımı ve geliştirilmesinde oyuncu deneyimi ve toplulukla etkileşimin merkezi bir rol oynaması gerektiğini vurgulamaktadır. Oyun geliştiricilerine ve topluluk yöneticilerine, oyuncuların VR oyunlarına olan bağlılıklarını artırma ve toplulukla daha etkili etkileşim kurmalarını sağlama yönünde stratejik öneriler sunmaktadır. Böylece, bu çalışma VR oyunlarının tasarımı, pazarlanması ve geliştirilmesi alanında önemli bir katkı sağlamakta ve gelecekteki araştırmalara zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis delves into the dynamics of Flow experience and its consequential impact on players' intention to replay and their level of engagement with the community within Virtual Reality (VR) gaming environments. Utilizing quantitative methodologies, this comprehensive study analyzes a robust dataset gathered from a diverse group of VR game players. The research pivots around three pivotal constructs: Flow Experience, Intention to Replay, and Community Engagement. Each of these constructs has been meticulously measured using validated scales, ensuring the reliability and validity of the research findings. The concept of Flow, a state of complete immersion and engagement in an activity, is a central theme of this study. The investigation focuses on how this immersive experience, facilitated uniquely by VR technology, influences players' decisions to revisit VR games and their interaction within VR gaming communities. The thesis employs advanced statistical methods, including regression and ANOVA analyses, to rigorously examine the interrelationships among these key constructs. The analysis provides nuanced insights into the role of Flow in shaping player behavior and choices in VR gaming. One of the significant findings is the strong predictive power of Flow Experience on players' intention to replay VR games. This underscores the notion that players who experience a high level of immersion and enjoyment are more likely to return to the VR gaming environment. Additionally, the study reveals a meaningful correlation between Flow Experience and Community Engagement, suggesting that immersive gaming experiences can foster a sense of belonging and active participation in VR communities. These findings have important implications for VR game development and community management. They highlight the necessity for game designers and developers to create deeply immersive and engaging VR experiences that can enhance player retention and foster community involvement. The study also opens new avenues for further research, particularly in exploring the psychological aspects of Flow and its long-term effects on player engagement and community dynamics in the increasingly popular VR gaming landscape. This thesis contributes significantly to the existing body of knowledge in VR gaming research, offering a comprehensive understanding of how Flow Experience shapes player behaviors, preferences, and community interaction. It provides valuable insights for stakeholders in the VR gaming industry, aiding in the creation, and marketing of more engaging, community-centric gaming experiences.