Kültürlerarası hemşirelik teori ve modellerinin araştırmada kullanımı: Bir meta analiz çalışması
The use of transcultural nursing theory and models in research:A meta analysis study
  1. Tez No: 764532
  2. Yazar: KADRİYE BIYIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ZİNCİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, kültürlerarası hemşirelik teori ve modellerinin araştırmalarda kullanımını incelemek amacıyla yapılan bir meta analiz çalışmasıdır. 2010- 2020 yılları arasında yapılmış çalışmalar, Web of Science, Pubmed, Science Direct, BMJ Journals, EBSCO-CINAHL Complete, EBSCO- MEDLINE Complete, OVID, Wiley Online Library, Cochrane Central Register of Controlled Trials (CENTRAL), TR Dizin, YÖK Tez Tarama ve ProQuest Dissertations and Theses Global (Tez Tarama) veri tabanlarında taranmıştır. Türkçe veya İngilizce dillerinde yazılmış, yarı deneysel ve deneysel çalışmalar, kalite değerlendirmesi orta ve yüksek olan makaleler, tezler araştırmaya dâhil edilmiştir. İki bağımsız değerlendirici bağımsız olarak çalışmaların başlık ve özetlerini incelemişler ve metodolojik değerlendirmelerini JBI-MAStARI kritik değerlendirme aracı ile belirlemişlerdir. İnceleme sonucunda 8015 çalışma içerisinden 15 yarı deneysel çalışma meta analize dâhil edilmiştir. 15 Çalışmanın toplam örneklem büyüklüğü 1159 kişidir. Verilerin analizi Comprehensive Meta Analysis 3 programı ile yapılmış, etki büyüklüğü hesaplamalarında rastgele etkiler modeli ve Cohens' d kullanılmıştır. Huni grafiği, Duval ve Tweedie'nin çıkar ve ekle yöntemi ve Klasik Korumalı N sonuçlarına göre yayın yanlılığı yoktur. Meta analiz sonucuna göre kültürlerarası hemşirelik teori ve modellerinin hem teorik çerçevede hem de sağlık çalışanlarının kültürel yeterlilik düzeylerinin belirlenmesinde ölçüm aracı olarak kullanıldığı belirlenmiştir. Kültürel yeterlilik eğitimi sağlık çalışanlarının kültürel yeterlilik düzeyini orta düzeyde etkilemektedir (d = 0.504, SE = 0,247, 95% CI: 0,020 – 0,989).
Özet (Çeviri)
The current study is a meta analysis and aims to investigate to use of the transcultural nursing theory and models in research. Studies conducted between 2010 and 2020 were searched through Web of Science, Pubmed, Science Direct, BMJ Journals, EBSCO-CINAHL Complete, EBSCO- MEDLINE Complete, OVID, Wiley Online Library, Cochrane Central Register of Controlled Trials (CENTRAL), TR Index, YÖK Thesis Center and ProQuest Dissertations and Theses Global databases. Quasi-experimental and experimental studies written by Turkish or English, articles and theses having medium and high quality evaluation were included in the research. Two researchers independently completed a title and abstract review and assessed the methodological quality of studies by using JBI-MAStARI Quality Assessment Tools. After a pre-selection of 8015 references, 15 quasi-experimental studies were finally included in the meta-analysis. Total sample size of fifteen articles were 1159 participants. Analyses were conducted using random-effect models on the Comprehensive Meta-Analysis–CMA Software and Cohens' d was used as effect size. Results of Classical Fail-Safe N, funnel plot and Duval and Tweedie's Trim and Fill revealed no evidence of publication bias. The results indicated that the transcultural nursing theory and model have been used in research both theoretical framework and to determine of the cultural competence levels of healthcare professionals as a measurement tool. The cultural competence education had moderate effect on the cultural competence level of the healthcare professionals (d = 0.504, SE = 0,247, 95% CI: 0,020 – 0,989).