Assessment of knowledge & practıces of crıtıcal care nurses about ets for adult patıents ın al dıwanıyah cıty hospıtals at ıraq
Irak, al dıwanıyah şehır hastanelerındekı yoğun bakım ünıtesı hemşırelerının yetışkın hastalar ıçın endotrakeal aspırasyon hakkındakı bılgı ve uygulamalarının değerlendırılmesı
  1. Tez No: 863681
  2. Yazar: AZHAR WANNAS SHNAWA ALHAMZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİ SEVAL GÖNDEREN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Yoğun bakım ünitelerinde endotrakeal aspirasyon (ETS) gerekli bir tekniktir. Yapay hava yolu kullanan bir hastanın akciğer atılımlarının alınmasını içerir. Bu tekniği uygularken tüm yoğun bakım hemşireleri hastanın maruz kalabileceği olası risklerin farkında olmalı ve bu riskleri önlemek veya azaltmak için her türlü çabayı göstermelidir. Amaç : Araştırmanın amacı, hastanelerdeki yoğun bakım hemşirelerinin ETS konusundaki bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi, demografik karakteristik veriler ile hemşirenin bilgi ve uygulamaları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Metodoloji: Araştırmanın türü tanımlayıcı ve kesitsel olup, yoğun bakım hemşirelerinin yaşlı hastalar için ETS ile ilgili uygulamalarını ve bilgilerini değerlendirmek amacıyla Al-Diwaniyah şehir hastanelerinde üç hastaneden 109 yoğun bakım hemşiresinin Uygunluk örneklemi üzerinde gerçekleştirildi. (1/4/2022) - (1/7/2022) döneminde gerçekleştirildi. Bulgular: Araştırma örneklemlerinin en büyük yüzdesinin erkeklerden (%70) geri kalanının kadınlardan oluştuğu ve mevcut araştırma, araştırma örneklemlerinin (%60) yaşları (20-29) arasında olduğunu ve eğitim düzeyi temsil etmektedir Bunların en büyük yüzdesi (%54) Hemşirelik Fakültesi'ndendi ve (%34) bir yıldan fazla olmayan bir süredir yoğun bakımda çalışanlardı ve bunların çoğu (58) (1-5) yıllık çalışanlardı Hemşirelik alanında çalışan kişilerin (%68'i) öğretmenlik kursu vardı. (YBÜ) kategorisinde (1-2) atölye çalışmaları ise %54,1 idi. Sonuç: Hemşirelerin uygulama düzeyi bilgiden daha yüksektir ve demografik veriler ile hemşirenin bilgi ve uygulamaları arasında ilişki yoktur Hastanın yaşamına yönelik riskleri önlemek ve en iyi sonuçları almak için bu uygulamayı yapan hemşirelerin yetenekli ve iyi eğitimli olması gerekir. Bu nedenle hemşire kadrosunun bilgi ufkunun sürekli eğitim ve sürekli yetiştirme kursları yoluyla genişletilmesi gerekliliğine acil ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background: In intensive care units, endotracheal suctioning (ETS) is an necessary technique. It involves taking lung excretions out of a patient who is using an artificial airway. When administering this technique, all intensive care nurses must be aware of any possible risks a patient may be exposed to and should make every attempt to prevent or reduce these risks. Objectives : The goal of the research is to determine Assessment of the knowledge and practice of critical care nurses about ETS in hospitals determine the relationship between demographic characteristic data with nurse's knowledge and practices. Methodology: The type of the study is descriptive & cross-sectional was performed in Al-Diwaniyah city hospitals on Suitability sample of 109 critical-care nurses from three hospitals to assess the practices & knowledge of critical care nurses about ETS for elderly patients. It was carried out in the period from (1/4/2022) to (1/7/2022). Results: The biggest percentage of the research samples are men (70%) and the rest are women, and the current research shows that (60%) of the research samples are among the ages of (20-29) years, and the educational level represents The biggest percentage of them (54%) were from the Faculty of Nursing, and (34%) for not more than a year were employees in the ICU, and most of them (58) were employees (1-5) years of working in nursing field , (68%) of them had a teaching course In the (ICU) category (1-2) workshops were 54.1%. conclusions : nurses have practical level higher than the knowledge and there is no association among demographic data with nurse's knowledge and practices To prevent risks on patients life and get the greatest results, nurses doing this practice must be skilled and well-educated. So there is an urgent need for the necessity of broadening the knowledge horizon of the staff of nurses through continuous education and continuous training courses