18. ve 19. yüzyıl divanlarında Şeyh Gâlib Divanı'nın etkisi
Sheikh Gâlib's Divan's influence in 18th and 19th century's divans
  1. Tez No: 863692
  2. Yazar: GÜLÜMSER BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1007
Özet
Divan edebiyatının son büyük şairi olan Şeyh Gâlib, hem kendi döneminde hem de sonrasında şairliği ile Türk edebiyatına büyük bir etki bırakmıştır. Bu nedenle kendi yetiştiği dönem olan 18. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Şeyh Gâlib'in diğer şairler üzerindeki etkisi incelemeye değerdir. Bu düşünceden yola çıkan bu tez çalışmasının amacı, Şeyh Gâlib'in kendi döneminde ve 19. yüzyılda yaşamış Divan şairleri üzerindeki etkisini tespit etmektir. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde Şeyh Gâlib'in divanının genel özellikleri ve şairin üslubu değerlendirilmekte, ikinci bölümde Şeyh Gâlib'in etkisi ile şiir yazan şairlere dair bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümde ise bu şairlerin divanları taranarak tespit edilen, Şeyh Gâlib etkisinde yazdıkları nazire şiirler biçim ve içerik açısından incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, elde edilen veriler tartışılarak 18. yüzyılın ikinci yarısında ve 19. yüzyılda yetişmiş şairler üzerinde Şeyh Gâlib etkisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Sheikh Gâlib, the last great poet of Divan literature, left a great impact on Turkish literature with his poetry both during his time and after. For this reason, the influence of Sheikh Gâlib on other poets from the second half of the 18th century, the period in which he grew his poetry, is worth examining. Based on this idea, the aim of this thesis is to determine the influence of Sheikh Gâlib on the Divan poets of his time and the 19th century. In the first part of the study, which consists of three parts, the general characteristics of Sheikh Gâlib's divan and the style of the poets are evaluated, and in the second part, information about the poets who wrote poetry under the influence of Sheikh Gâlib is given. In the third part, the parallel poems written by these poets under the influence of Sheikh Gâlib, which were determined by scanning their divans, were examined in terms of form and content. As a result of the study, the obtained data were discussed and the influence of Sheikh Gâlib on the poets who grew up in the second half of the 18th century and the 19th century was revealed.