Rekreatif amaçlı olta balıkçılığı yapan bireylerin yaşam kalitelerinin incelenmesi
Investigation of the quality of life of individuals who engage in angling for recreative purposes
- Tez No: 863691
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN HAMDİ BAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı ülkemizde olta balıkçılığı yapan bireylerin boş zaman faaliyetlerine ve rekreasyonel balıkçılığa bakış açısının değerlendirilmesi ve olta balıkçılığı yapan bireylerin yaşam kalitelerinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem:Olta balıkçılığının ve yaşam kalitesinin bireyler açısından değerlendirilmesi amacıyla nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini olta balıkçılığı yapan bireyler oluştururken, örneklemi aralarından rastgele seçilen ve gönüllü olarak katılım gösteren 30 erkek olta balıkçısı oluşturmuştur. Araştırma verileri, bu çalışma için geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Analizlerde görüşme metinleri dikkatle okunarak veriler kavramsallaştırılmış ve ortaya çıkan kavramlara göre mantık çerçevesinde veriyi açıklayan temalar saptanmıştır. Kodların ve temaların belirlenmesinin ardından bulgular gruplandırılmış tanımlayıcı istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda katılımcılarınboş zamanlarını genellikle balık tutarak, gezerek ve aile ile değerlendirdiğini, olta balıkçılığının kişiye zevk/huzur,hobi, tutku ve yaşam tarzı kattığını, olta balıkçılığı ile farklı sıklıklar ile ilgilendiklerini, olta balıkçılığı tecrübelerinin farklı olduğunu, boş zamanın onlara aktivite yapılabilecek zamanı, huzur/zevk ve dinlenmeyi, zorunluluk olmayan zamanı, aile ile geçirilecek zamanı ifade ettiğini, olta balıkçılığına farklı miktarda bütçe ayırdıklarını, farklı uyku sürelerine sahipolduklarını, günün farklı saatlerinde olta balıkçılığı yaptıklarını, olta balıkçılığı dışında doğa aktiviteleri, spor, aile ve arkadaşlar ve tamirat işleri ile ilgilendiklerini belirtmiştir. Ayrıca haftada 1-2 gün olta balıkçılığı yapan katılımcıların %83'ünün, zaman buldukça olta balıkçılığı yapan katılımcıların %67'sinin, çoğunlukla olta balıkçılığı yapan katılımcıların ise %50'sinin olumlu yaşam kalitesine sahip olduğu görülmüştür. Sonuç: Olta balıkçılığının bireylerin yaşam kalitesini arttıran rekreasyonel bir faaliyet olduğu belirlendi. Ayrıca rekreasyonel olta balıkçılığının, bireylerin ekonomisini zorlamadan, yapılması zorunlu bir saat dilimi olmadan ve çok fazla tecrübeye sahip olunmasa bile yapılabilecek bir aktivite olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim:Theaim of thisstudy is to evaluatetheperspective of anglers on leisure time activitiesandrecreationalfishing in ourcountryand to determinethequality of life of anglers. MaterialandMethod:Qualitativeresearchmethodwasused to evaluateanglingandquality of life in terms of individuals. Whilethepopulation of thestudyconsisted of individualsengaged in angling, thesampleconsisted of 30 maleanglerswhowererandomlyselectedamongthemandparticipatedvoluntarily.Theresearchdatawerecollectedthrough a semi-structuredinterview form developedforthisstudy. Intheanalyses, theinterviewtextswerecarefullyreadandthedatawereconceptualisedandthemesexplainingthe data weredeterminedwithintheframework of logicaccording to theemergingconcepts. Afterthecodesandthemesweredetermined, thefindingsweregroupedandanalysedusingdescriptivestatistics. Results:Inourstudy, wefoundthattheparticipantsgenerallyspenttheirfree time byfishing, travellingandwiththeirfamilies, thatanglingaddspleasure / peace, hobby, passionandlifestyle to theperson, that they areinterested in anglingwithdifferentfrequencies, thattheiranglingexperiencesaredifferent, thatleisure time is the time forthem to do activities, They statedthat they allocatedifferentamounts of budgetforangling, they havedifferentsleeptimes, they do angling at differenttimes of theday, they areinterested in natureactivities, sports, familyandfriends, andrepairworks.Inaddition, it wasobservedthat 83% of theparticipantswhoangled 1-2 days a week, 67% of theparticipantswhoangledwhenever they had time, and 50% of theparticipantswhomostlyangled had a positivequality of life. Conclusion:Itwasdeterminedthatangling is a recreationalactivitythatincreasesthequality of life of individuals. Inaddition, it wasobservedthatrecreationalangling is an activitythat can be donewithoutstrainingtheeconomy of individuals, without a compulsory time frameandevenwithoutmuchexperience.