Assessment of emergency department nurses' knowledge about blood transfusion in İraq
Irak'ta acıl servıste çalışan hemşırelerın kan transfüzyonu hakkındakı bılgı düzeylerının değerlendırılmesı
- Tez No: 863709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZGE DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hemşireler, kan ve kan ürünlerinin transfüzyonu güvenli bir şekilde ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak yapılmasından sorumludur. Bu nedenle hemşirelerin bu alandaki uzmanlığı ve becerisi çok önemlidir. Araştırma, acil serviste çalışan hemşirelerin kan transfüzyonu konusundaki bilgi düzeylerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma tanımlayıcı kesitsel tipte olup, evrenini Irak'taki Al-Diwaniyah şehir hastanelerinde (Al-Diwaniyah Eğitim Hastanesi, Kadın ve Çocuk Eğitim Hastanesi ve Afak Genel Hastanesi) acil servis birimlerinde görev yapan hemşireler oluşturmuştur. Çalışma 18 Mart 2022 ile 18 Aralık 2022 tarihleri arasında 200 hemşire ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında sosyodemografik verilere ilişkin anket formu ve hemşirelerin kan transfüzyonu konusundaki bilgi düzeyini ölçen soru formu kullanılmıştır. Araştırma verileri analizinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma), Normal dağılıma sahip verilerde niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki bağımsız grup arasındaki fark için Mann Whitney U testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis H testi uygulanmış ve fark bulunduğu durumda fark yaratan grubu bulmak için düzeltilmiş Bonferroni kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin çoğunluğu erkek (%56,5) olup, çoğunluğu ilde (%74,0) ikamet etmektedir ve lisans mezunudur (%51,5). Hemşirelerin yaş ortalaması 27,48±4,61, ortalama mesleki deneyimi 5,07±3,73 yıl ve şuan çalıştığı iş yerindeki deneyimi ortalaması 3,48±2,56 idi. Hemşirelerin toplam aldığı eğitim sayısı ortalaması ise 3,12 ± 2,43 bulundu. Araştırmaya katılan hemşirelerin kan trasfüzyonuna yönelik puan ortalaması 39,58±2,57 dir.
Özet (Çeviri)
Nurses are responsible for the safe transfusion of blood and blood products in accordance with national and international standards. Therefore, the expertise and skills of nurses in this field are very important. This study was conducted to evaluate the level of knowledge of nurses working in the emergency department about blood transfusion. The study was descriptive and cross-sectional, and the population consisted of nurses working in the emergency departments of Al-Diwaniyah city hospitals (Al-Diwaniyah Teaching Hospital, Women and Children Teaching Hospital and Afak General Hospital) in Iraq. The study was conducted with 200 nurses between March 18, 2022 and December 18, 2022. A questionnaire form about sociodemographic data and a questionnaire form measuring the level of knowledge of nurses about blood transfusion were used to collect the data. The research data consisted of descriptive statistical information (numbers, percentages, min-max values, means and standard deviations). The Mann Whitney U test was used to show the difference between two independent groups in the comparison of quantitative data in data with normal distribution. In the comparison of more than two independent groups, the Kruskal Wallis H test was applied, and in case of difference, corrected Bonferroni was used to find the group that made the difference. The majority of the nurses who participated in the study were male (56.5%), resided in the province (74.0%) and had a bachelor's degree (51.5%). The mean age of the nurses was 27.48±4.61 years, their mean professional experience was 5.07±3.73 years, and their mean experience at the current workplace was 3.48±2.56 years. The mean total number of trainings received by the nurses was 3.12±2.43. The mean score of the nurses participating in the study regarding blood transfusion was 39.58±2.57.