Investigation of drug compliance levels of patients with hypertension in iraq
Irak'ta hipertansiyonu olan hastaların ilaç uyum düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 863719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZGE DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hipertansiyon yönetiminde ilaç uyumu, kan basıncı kontrolünün önemli bir bileşenidir. Bu çalışmada hipertansiyon hastalarının ilaç uyum düzeylerinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışma Ağustos-Kasım 2023 tarihleri arasında İmam Es-Sadık Hastanesi'nde örneklem kriterlerini karşılayan 200 hipertansiyon hastası ile yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Veriler hasta sosyodemografik özellikler formu, klinik ve hatalık bilgilerine yönelik form ve İlaç Tedavisine Bağlılık/Uyum Öz-Etkililik Ölçeği Kısa Formu (İBÖS-KF) ile toplanmıştır. Araştırma verisi SPSS 25.0 paket programına işlenerek analiz edilmiş olup, tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma) kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip verilerde niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki bağımsız grup arasındaki fark için Mann Whitney U testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis H testi uygulanmış ve fark bulunduğu durumda fark yaratan grubu bulmak için düzeltilmiş Bonferroni kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In hypertension management, medication adherence is an important component of blood pressure control. The aim of this study was to determine the medication adherence levels of hypertension patients. The study was conducted between August and November 2023 at Imam As-Sadiq Hospital with 200 hypertension patients who met the sampling criteria. It was a descriptive and cross-sectional study. Data were collected using a patient sociodemographic characteristics form, a clinical and medical information form, and the Medication Adherence Self-Efficacy Scale Short Form (MASES-SF). The data were processed and analyzed using the SPSS 25.0 program package, and descriptive statistical methods (number, percentage, min-max values, mean and standard deviation) were used. For the comparison of quantitative data in normally distributed data, the Mann Whitney U test was used for the difference between two independent groups, the Kruskal Wallis H test was used for the comparison of more than two independent groups and Bonferroni correction was used to find the group that made a difference.