Düşük sıcaklıklı ısı kullanımıyla organik rankine çevrimi ve kısmi buharlaştırmalı organik rankine çevrimi güç sistemlerinin analizi ve optimizasyonu
Analysis and optimization of organic rankine cycle and partially evaporated organic rankine cycle power plant by low-temperature heat utilization
- Tez No: 863718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİ GENCELİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ PARISA HEIDARNEJAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışması, organik Rankine çevrimi (ORÇ) ile kısmi buharlaştırılmış organik Rankine çevriminin (KB-ORÇ) karşılaştırmalı termodinamik ve termoekonomik analizini içermekte olup, bu iki farklı konfigürasyonun çok amaçlı optimizasyonu üzerine yapılan bir çalışmayı kapsamaktadır. ORÇ ve KB-ORÇ sistemleri için çeşitli tasarım parametreleri kullanılarak parametrik incelemeler gerçekleştirilmiştir. Ardından; sistemler en yüksek net çıkış gücü elde etme ve en düşük ürün maliyetini sağlama amacıyla çok amaçlı optimizasyon prosedürlerine tabi tutulmuştur. Bu optimizasyon süreci MATLAB yazılımının kullanımıyla kolaylaştırılmıştır. Bu araştırmada termodinamik ve termoekonomik denklemlerin çözümünde Engineering Equation Solver (EES) programından faydalanılmıştır. Yapılan analiz ve hesaplamalar da R1233zd(E) akışkanı için KB-ORÇ sisteminin ORÇ sistemine göre belirgin bir üstünlüğünü ortaya koymakta olup, enerji verimliliği açısından yaklaşık %43,62'ye varan önemli bir iyileştirme sağladığını göstermektedir. Ayrıca, KB-ORÇ sistemi, buharlaştırıcı ve yoğuşturucu sıcaklıklarında ekserji verimi açısından ORÇ sistemine göre yaklaşık %20 daha yüksek bir verime sahiptir. Ekonomik açıdan yapılan inceleme sonucunda ise KB-ORÇ sisteminin ORÇ sistemine göre maliyet açısından üstün olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis encompasses a comparative thermodynamic and thermo-economic analysis of the Organic Rankine Cycle (ORC) and the Partially Evaporated Organic Rankine Cycle (KB-ORC), including a study on the multi-objective optimization of these two different configurations. Parametric investigations were conducted using various design parameters for ORC and KB-ORC systems. Subsequently, the systems underwent multi-objective optimization procedures aimed at achieving the highest net output power and the lowest product cost. This optimization process was facilitated using MATLAB software. The Engineering Equation Solver (EES) program was employed to solve thermodynamic and thermo-economic equations in this research. The analysis and calculations reveal a significant superiority of the KB-ORC system over the ORC system, particularly for the working fluid R1233zd(E), demonstrating a substantial improvement in energy efficiency, reaching up to approximately 43.62%. Furthermore, the KB-ORC system exhibits an approximately 20% higher exergy efficiency at evaporator and condenser temperatures compared to the ORC system. From an economic perspective, the examination concludes that the KB-ORC system outperforms the ORC system in terms of cost-effectiveness.