İzmir ili bazı mavi bayrak plajları ve kıyı rekreasyon alanlarında, deniz suyu kalitesinin biyoindikatör mikroorganizmalar yönünden analizi
İzmir province in some blue flag beaches and coastal recreation areas, analysis of sea water quality in terms of bioindicator microorganisms
  1. Tez No: 863728
  2. Yazar: SUNA AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Deniz sularındaki negatif nitelik değişimi sosyoekonomik ve kültürel yapıya, şehir ve deniz turizmine geri dönüşsüz hasarlar vermekte, atık su kontaminasyonu, biyoakümülasyon ve ekolojik koşullar deniz suyu kalitesini ve şehir yaşamını direkt etkilemektedir. Çalışmada; deniz suyunda mikrobiyal kontaminasyon seviyesini tespit etmek, güncel veriler ile deniz mikrobiyolojisi literatürüne ve toplum sağlığına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu amaçla; deniz suyu kalitesi biyoindikatör analizleriyle ölçülmüştür. 2020-2021 yüzme sezonunda, dokuz istasyondan numune alınmıştır. Örnekleme noktalarının alan tarifleri, yüzme suyu profilleri çıkarılmıştır. Konum, plaj / kıyı tipolojisi, tesis, nüfus yoğunluğu, sıcaklık, akarsu-atık su girişleri, pH parametreleri yerinde analiz edilmiştir. Dökme Plaka Yöntemi ile Toplam Bakteri, Membran Filtrasyon Yöntemi ile Fekal İndikatör Bakteri analizleri yapılmıştır. Ortalama değerler; 1,73×103 KOB/mL (Toplam Bakteri); 7,1×101 KOB/100 mL (Toplam Koliform), 6,7×101 KOB/100 mL (Koliform), 8,0×100 KOB/100 mL (Fekal Koliform), 4,0×100 KOB/100 mL (Escherichia coli), 2,0×101 KOB/100 mL'dir (İntestinal Enterokok). İstasyonlarda Toplam Bakteri, Total Koliform ve Koliform %100, Fekal Koliform %83,33, E. coli %95,83 ve İntestinal Enterokok %87,5'dir. Mikrobiyal parametre verileri Denizel Biyoindikatör Mikroorganizma Haritaları üzerinde gösterilmiştir. Korelasyon, Regresyon, ANOVA Varyans İstatistik Analizleri yapılmıştır. İstasyonlar arası %44 orta-çok kuvvetli, %11 zayıf korelasyon görülmüştür. İndikatörler arası korelasyon E. coli için orta, diğer parametreler için zayıf düzeydedir. Sonuç olarak -sınırlar dâhilinde olmakla birlikte- yüksek değerler; yaz turizminin yoğun yaşandığı şehir merkezleri, sosyalleşme alanları ve atık su arıtma sistemlerinden yoksun bölgelerin örnekleme noktalarında, antropojenik etkileri göstermektedir. Bu çalışmada biyoindikatörler, muhtemel patojen varlığını ve denizel kirlilik-toplum sağlığı korelasyonunu işaret etmektedir. Veriler, yoğun bölgelerde takip ve koruma çalışmalarının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Parametrelerin etkileri saptanarak fekal kirliliğe çözüm önerileri sunulmuştur. Tez, sonuçları itibariyle denizel mikrobiyolojik su kalitesinin iyileştirilmesi, kirliliğin önlenmesi, plaj kullanıcılarının güvenliği, deniz turizminin cazibesinin artması ve toplumsal sağlığın korunmasında yol haritası olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The negative quality change in sea water causes irreversible damage to the socioeconomic and cultural structure, city and sea tourism, and wastewater contamination, bioaccumulation and ecological conditions directly affect sea water quality and city life. In the study; It is aimed to determine the level of microbial contamination in seawater and to contribute to the marine microbiology literature and public health with current data. To this end; Seawater quality was measured by bioindicator analyses. During the 2020-2021 swimming season, samples were taken from nine stations. Area descriptions and bathing water profiles of the sampling points were prepared. Location, beach / coastal typology, facility, population density, temperature, stream-wastewater inflows, pH parameters were analyzed on site. Total Bacteria was analyzed by the Pour Plate Method and Fecal Indicator Bacteria was analyzed by the Membrane Filtration Method.Average values; 1.73×103 CFU/mL (Total Bacteria); 7.1×101 CFU/100 mL (Total Coliform), 6.7×101 CFU/100 mL (Coliform), 8.0×100 CFU/100 mL (Fecal Coliform), 4.0×100 CFU/100 mL (Escherichia coli), 2.0×101 CFU/100 mL (Intestinal Enterococci). In the stations, Total Bacteria, Total Coliform and Coliform are 100%, Fecal Coliform is 83.33%, E. coli is 95.83% and Intestinal Enterococcus is 87.5%. Microbial parameter data are shown on the Marine Bioindicator Microorganism Maps. Correlation, Regression, ANOVA Variance Statistical Analyzes were performed. A 44% moderate-very strong and 11% weak correlation was observed between the stations. The correlation between indicators is moderate for E. coli and weak for other parameters. As a result - although within limits - high values; It shows anthropogenic effects in city centers where summer tourism is intense, socialization areas and sampling points of regions lacking wastewater treatment systems. In this study, bioindicators indicate the possible presence of pathogens and the marine pollution-public health correlation. The data reveal the necessity of monitoring and protection studies in dense areas. The effects of the parameters were determined and solutions to fecal pollution were presented. As a result, the thesis is a road map for improving marine microbiological water quality, preventing pollution, safety of beach users, increasing the attractiveness of marine tourism and protecting social health.