Toplam rasyon karışımına (TRK) aronya posası ilavesinin in vitro gaz üretim parametreleri üzerine etkisi
The effect of aronia pulp addition to total mixed ration (TMR) on in vitro gas production parameters
- Tez No: 863743
- Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, süt sığırı rasyonlarına bira posası yerine aronya posası ilavesinin in vitro gaz üretim parametrelerine olan etkisi incelenmiştir. Toplam rasyon karışımına % 1 ve % 2 oranında aronya posası katılmıştır. In vitro gaz üretim tekniğinin kullanıldığı çalışmada, grupların gaz üretimi (GÜ), metan (CH4), karbon dioksit (CO2), amonyak (NH3) ve sülfür üretimi (H2S) belirlenmiştir. İnkübasyonun 24. saatinde elde edilen GÜ miktarları ile organik madde sindirilebilirligi (OMS), metabolik enerji (ME) ve net enerji laktasyon (NEL) değerleri hesaplanmıştır. Rumen sıvısına ilişkin parametreler olarak, protozoa sayısı, pH değerleri ve viskozitesi belirlenmiştir. Rasyonların OMS değerleri 67,79-77,06 g/100g, KM; ME değerleri 14,63-16,11 MJ/kg, KM; NEL değerleri 5.51-6.57 MJ/kg, KM arasında değişmiştir. En yüksek değerler % 2 bira posası katkılı grupta görülürken, en düşük değerler %1 aronya posası ve %1 bira posası katkılı grupta bulunmuştur (P < 0,05). Rasyona aronya posası ilavesi GÜ, CH4, H2S miktarını düşürmüş ancak CO2 ve NH3 değerini artırmıştır (P0,05). Sonuç olarak, rasyona aronya posası ilavesinin yem sindirebilirliğini artırdığı ve rumen mikrobiyatına ise olumlu katkı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of adding aronia pulp instead of beer pulp to dairy cattle rations on in vitro gas production parameters was examined. Aronia pulp was added to the total ration mixture (TMR) at 1% and 2%. In the study using in vitro gas production technique, gas production (GP), methane (CH4), carbon dioxide (CO2), ammonia (NH3) and sulfur production (H2S) of the groups were determined. Organic matter digestibility (OMD), metabolic energy (ME), and net energy lactation (NEL) values were calculated with the amount of GP obtained at the 24th hour of incubation. The number of protozoa, pH values and viscosity were determined as parameters related to rumen fluid. OMD values of the ration ranged between 67,79-77,06 g/100g, KM; ME values ranged between 14,63-16,11 MJ/kg, KM; NEL values ranged between 5,51-6,57 MJ/kg, KM. The highest values were found in the group supplemented with 2% brewers pulp, while the lowest values were found in the group supplemented with 1% aronia pulp and 1% brewers pulp (P0,05). As a result, it was determined that the addition of aronia pomace to the ration increased feed digestibility and contributed positively to rumen microbiota.