Deneysel olarak oluşturulan D vitamini eksikliğinin implantasyon üzerine etkilerinin immünohistokimyasal yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of experimentally induced vitamin D deficiency on implantation by immunohistochemical methods
- Tez No: 863761
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ELMAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
D vitamini eksikliği gebelerde yaygındır ve yapılan araştırmalar gebeliğin ileri dönemlerinde D vitamini eksikliği nedeniyle meydana gelen yan etkilere odaklanmıştır. Çalışmamızda D vitamini eksikliğinin, gebeliğin erken döneminde; implantasyonun invazyon aşaması ile desidualizasyonda rol oynayan moleküllerle olan ilişkisini araştırmayı hedefledik. 4 haftalık 16 adet Sprague- Dawley sıçan, kontrol ve D vitamini eksikliği olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol grubu, 9 hafta boyunca D vitamini içerecek şekilde formüle edilmiş standart rat yemiyle beslenerek, UVB ışığı yayan standart aydınlatma koşullarında 12 saat aydınlık- 12 saat karanlık döngüde, D vitamini eksikliği grubu ise 9 hafta boyunca D vitamini içermeyecek şekilde formüle edilmiş rat yemiyle beslenerek, UVB ışığı yaymayan aydınlatma ortamında 12 saat aydınlık-12 saat karanlık döngüde barındırıldı. 9 haftanın sonunda D vitamini eksikliği modelinin oluştuğu doğrulandı ve denekler çiftleştirildi. Çiftleşmeyi takiben denekler 8. günde sakrifiye edilerek implantasyon alanları toplandı. İmplantasyonun invazyon aşaması, desidualizasyon ve anjiyogenezde önemli rol oynayan Osteopontin, VEGF-A ve MMP-9 moleküllerinin implantasyon alanlarında lokalizasyonu ve gen ifadeleri immünohistokimya ve RT-PCR ile değerlendirildi. Osteopontin ve VEGF-A ifadesinin D vitamini eksikliği grubunda kontrol grubuyla kıyaslandığında anlamlı olarak azalma gösterirken, MMP-9 ifadesinde değişiklik olmadığı belirlendi. Çalışmamızda D vitamini eksikliğinin gebeliğin erken döneminde implantasyon ve desidualizasyon süreçlerinde bozukluklara yol açabileceği ortaya konmuştur. İleride yapılacak ara yolak çalışmaları gebelikte bu önemli aşamaları koordine eden mekanizmalar üzerinde D vitamini eksikliğinin etkilerini daha açık bir şekilde ortaya koyarak, D vitamini eksikliğiyle ilişkili gebelik komplikasyonlarının infertilitenin tedavisinde yeni bir bakış açısı ortaya koyabilecektir.
Özet (Çeviri)
Vitamin D deficiency is common among pregnant women. Several studies have explored the adverse effects of this deficiency during the later stages of pregnancy. Our study aims to investigate the relationship between Vitamin D deficiency and the molecules involved in the implantation phase of pregnancy and decidualization during the early stages. Sixteen 4 week-old Sprague-Dawley rats were divided into control and Vit-D deficiency groups. Control group was fed a standard chow diet for 9 weeks and were kept in a standart light/ dark cycle (12:12). Vit-D deficiency group was kept on a Vit-D free diet for 9 weeks and were kept under incandescent lighting to avoid UVB. After 9 weeks, vitamin D deficiency was confirmed, and rats were mated. On the 8th day of gestation, rats were sacrificed, and the implantation areas were collected. The localization and gene expressions of Osteopontin, VEGF-A, and MMP-9 molecules, which play an essential role in the invasion phase of implantation, decidualization, and angiogenesis in implantation areas, were evaluated by immunohistochemistry and RT-PCR. There was a significant decrease in the expression of Osteopontin and VEGF-A in Vit-D deficiency group compared to the control. However, there was no change in MMP-9 expression. Our study revealed that vitamin D deficiency may cause complications in the implantation and decidualization processes during early pregnancy. In the future, intermediate pathway studies will provide a clearer understanding of the impact of vitamin D deficiency on the processes that coordinate vital stages of pregnancy. This may shed new light on the treatment of pregnancy complications related to vitamin D deficiency.