2016-2018 tarihleri arasında Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi'nde hipermezis gravidarum tanılı hastaların ve yaş-uyumlu sağlıklı gebelerin D vitamini düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of vitamin D levels of hypermezis graviadarum diagnosed diseases and age-compatible healthy pregnants in Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi between 2016-2018 dates
  1. Tez No: 507994
  2. Yazar: BURCU KAYILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Hiperemesis gravidarum, şiddeti değişmekle beraber gebelerde % 50–70 sıklıkta görülen bir yakınmadır. Bulantı-kusma, gebeliğin ilk trimesterinde ciddi olarak yaşam kalitesi bozukluğuna neden olan bir durumdur. Bu durum iş gücü kaybına, hastanede yatarak tedavi ihtiyacına ve sağlık ekonomisinde yüksek maliyetlere neden olmaktadır. Vitamin D ise, diyetle alınabilen ancak temelde ultraviolet ışınları etkisi altında ciltten sentezlenebilen bir vitamindir. Vücutta pek çok sistem üzerinde etkisi olduğu gösterilmiş olmakla beraber, vitamin D'nin immun fonksiyonlar ve inflamatuar yanıt üzerindeki etkileri son zamanlarda araştırılmaktadır. Sık görülen bazı immun aracılı ve inflamatuar hastalıkta vitamin D eksikliğinin ve Vitamin D Reseptör (VDR)defektinin rolü gösterilmiştir. Bu hastalıklardan biri de inflamatuar bağırsak hastalıklarıdır. Yapılan çalışmalarda, deneysel olarak oluşturulan VDR defekti sonrasında oluşturulan inflamatuar bağırsak hastalığı tablosu daha şiddetli olmaktadır. Vitamin D eksikliğininde daha şiddetli bir gastrik inflamasyon tablosu oluştuğu gösterilmiştir. Çalışmamızda, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde 12 hafta altı hiperemezis gravidarum tanılı gebelerin ve yaş-uyumlu sağlıklı gebelerin vitamin D düzeylerini karşılaştırmayı ve hiperemezis gravidarum etiyolojisinde serum vitamin D düzeyinin yerini saptamayı amaçladık. Materyal-Metod:Hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran ve hiperemezis gravidarum tanısı konulan, 18-40 yaş arası (ortalama yaş 28.57) 60gebe ve kontrol grubu olarak benzer yaş grubundan, 60 sağlıklı gebe çalışma kapsamına alındı.Gebeler retrospektif olarak incelendi. Her iki grupta yaş yönünden grup eşleştirmesi yapılıp probel sistemi üzerinden incelendi. Olgu formları oluşturulup vaka ve kontrol grubu hakkında gerekli bilgiler kaydedildi. Vaka ve kontrol grubundagebelerin yaşı, gebelik haftası, kaçıncı gebeliği olduğu, demografik özellikleri, vücut kitle indeksleri, hastaneye yatış anındaki veya başvurusundaki bazı biyokimyasal bulguları (troid fonksiyon testleri ve 25(OH)D3 düzeyi) çalışmada incelendi. Bulgular, IBM SPSS Statistics 21.0 programında analiz edidi. Bulgular: Çalışmamızda,D vitamini düzeyi normal olan (> 30 ng/ml) 1, eksiklikolan (10-30 ng/ml) 71, şiddetli eksik olan ( 30 ng/ml) olan hasta bulunmamktadır.Hiperemezis gravidarum tanısı alan bireylerinVitamin D düzeylerişiddetli eksiklik(
Özet (Çeviri)
Aim: Hyperemesis gravidarum is a complication of 50-70% of the cases with varying severity. Nausea and vomiting is a condition that causes serious quality of life impairment in the first trimester of pregnancy. This causes loss of work power, inpatient treatment and high costs in the healthcare economy. Vitamin D is a vitamins that can be synthesized from the skin under the influence of ultraviolet rays, which can be taken with the diet. The effects of vitamin D on immunocompetence and inflammatory response have been recently investigated, although it has been shown to have effects on many systems in the body. The role of vitamin D deficiency and Vitamin D receptor (VDR) deficiency in a number of common immuno-mediated and inflammatory diseases has been demonstrated. One of these diseases is inflammatory bowel disease. In the studies performed, the inflammatory bowel disease table formed after the experimentally created VDR defect is more severe. Vitamin D deficiency has been shown to result in a more severe gastric inflammation pattern. In our study, we aimed to compare the vitamin D levels of pregnancies diagnosed with hyperemesis gravidarum and age-matched healthy pregnancies in İzmir Tepecik EğitimveAraştırma Hastanesi and to determine the place of serum vitamin D level in hyperemesis gravidarum etiology. Materials(Patients) and Methods:60 pregnant women between 18-40 years (mean age 28.57) who were diagnosed as hyperemesis gravidarum who applied to our clinic for obstetrics and gynecology and 60 healthy pregnant women as a control group were included in the study. The pregnancies were examined retrospectively. In both groups, group matching was done by age and probel system. Case forms were created and necessary information about case and control group was recorded. Some biochemical findings (thyroid function tests and 25 (OH) D3 level) were studied in the case and control group, including age, gestational week, maternal gestation, demographic characteristics, body mass indexes, hospital admission or admission. Results were analyzed in the IBM SPSS Statistics 21.0 program. Results: In our study, we identified 48 pregnant women with a D level of normal (> 30 ng / ml), 71 with a deficiency (10-30 ng / ml), and a severe deficiency ( 30 ng / ml) in pregnancies diagnosed with hyperemesis gravidarum. When vitamin D levels in hyperemesis gravidarum patients were assessed for severe deficiency (