Polivinil klorür, bisfenol-A ve nikelin tatlı su midyesi (Unio delicatus Lea, 1863) üzerine tekli ve karışım halindeki toksik etkilerinin araştırılması
Investigation of toxic effects of polyvinly chloride, bisphenol-A and nickel in single and mixture forms on freshwater mussel (Unio delicatus Lea, 1863)
  1. Tez No: 863787
  2. Yazar: ELİF PAÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada çevresel kirleticiler polivinil klorür (PVC), nikel (Ni) ve bisfenol-A (BPA)'nın tatlı su midyesi (Unio delicatus Lea, 1863) üzerindeki subletal etkileri tekli ve karışım halindeki kombinasyonlarla incelenmiştir. Subletal deney öncesi Ni ve BPA'nın akut toksisitesi belirlenmiştir. 72. saatlik ortalama öldürücü konsantrasyon (LC50) değerleri Ni için 4,86 mg/L, BPA için 12,12 mg/L tespit edilmiştir. Subletal uygulama konsantrasyonları LC50/10 uygulama konsantrasyonu (1,212 mg/L BPA; 0,486 mg/L N; 200 partikül/L PVC), LC50/50 subletal uygulama konsantrasyonu (0,242 mg/L BPA; 0,097 mg/L Ni; 40 partikül/L PVC) olarak belirlenmiştir. Bu çevresel kirleticilerin toksik etkileri fizyolojik, biyokimyasal ve immünolojik açıdan değerlendirilmiştir. Çevresel kirleticilerin midyelerde morfometrik parametre ölçümlerinde ve kondisyon indeksi ölçümlerinde her iki uygulama konsantrasyonunda istatistik düzeyde anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the sublethal effects of environmental pollutants PVC, Ni and BPA on the freshwater mussel (Unio delicatus) were examined in single and mixed combinations. The acute toxicity of Ni and BPA was determined before the sublethal experiment. The 72 hour average lethal concentration (LC50) values were determined as 4,86 mg/L for Ni and 12,12 mg/L for BPA. Sublethal application concentrations: LC50/10 application concentration (1,212 mg/L BPA; 0,486 mg/L Ni; 200 particles/L PVC), LC50/50 sublethal application concentration (0,242 mg/L BPA; 0,097 mg/L Ni; 40 particles/L PVC). The toxic effects of these environmental pollutants were evaluated through physiological, biochemical and immunological biomarkers. There were no statistically significant differences in morphometric measurements and condition index measurements of environmental pollutants in mussels at both application concentrations (p>0,05).