Konserve etlerde bisfenol a miktarının ELISA yöntemi ile belirlenmesi
Determination of bisphenol a quantity in canned meat by ELISA method
  1. Tez No: 960527
  2. Yazar: FATMA NUR KIRIKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KILIÇALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı (Veterinerlik)
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzde yaşam temposunun artmasıyla birlikte, pratik ve ulaşımı kolay konserve gıdalara olan talep artmıştır. Konserve üretimi, hammadde seçimi, yıkama, ayıklama, haşlama gibi ön işlemler ve hammaddeye göre sterilizasyon veya pastörizasyon gibi ısıl işlemleri içermektedir. Bu süreçlerde kullanılan Bisfenol A (BPA), endüstriyel bir kimyasal olarak, gıda ile temas eden malzemelerin yapısında (polikarbonat plastikler), konserve kaplarının iç kaplama materyali olarak kullanılan epoksi reçinelerin üretiminde ve gıda ile temas eden polivinil klorür (PVC) malzemelerinde bir antioksidan olarak kullanılmaktadır. Ancak BPA, halk sağlığı için risk oluşturan, gıda ile temas eden ambalaj malzemelerinin yapımında kullanılan kimyasal bileşiklerden biridir. BPA'nın gıda maddelerine migrasyonu, özellikle konserve gıdalarda önemli bir sağlık riski oluşturabilir. Bu tez çalışmasında, Türkiye'de satışa sunulan konserve etlerde BPA varlığını ve buna bağlı halk sağlığı riskini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, Şanlıurfa'da marketlerde ve internet üzerinden satışa sunulan farklı firmalara ait toplam 42 konserve gıda örneği incelenmiştir. Bu örnekler arasında ton balığı konserveleri (Grup I), diğer balık konserveleri (Grup II) ve et-tavuk-hindi konserveleri (Grup III) bulunmaktadır. Araştırmada, 2025 Ocak-Mart ayları arasında toplanan konserve örneklerinin BPA düzeylerinin tespitinde ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, en yüksek ortalama BPA düzeyinin balık eti bazlı konservelerde (0.0706 µg/kg) olduğunu saptamıştır. Bunu tavuk eti bazlı konserveler (0.0144 µg/kg) takip etmiş, en düşük ortalama BPA konsantrasyonu ise kırmızı et bazlı konservelerde (0.0048 µg/kg) ölçülmüştür. Bu sonuçlar, konserve etlerde BPA varlığının, ürün türüne ve içeriğine bağlı olarak değişiklik gösterdiğini ve bazı ürünlerin halk sağlığı açısından risk oluşturabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, konserve etlerde BPA varlığının belirlenmesi, halk sağlığı açısından önemli bir konu olup, bu tür ürünlerin tüketimi ile ilgili bilinçli tercihler yapılması gerektiği vurgulanmaktadır. BPA'nın gıda ile temas eden ambalajlardan migrasyonu, üretim süreçleri ve ambalaj malzemelerinin özellikleri ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle, gıda güvenliği açısından BPA'nın kullanımı ve alternatif malzemelerin değerlendirilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing pace of life today, there is a growing demand for practical, easily accessible canned foods. The production of canned food includes selecting the raw materials, and then carrying out processes such as washing, sorting and boiling, as well as heat treatments such as sterilisation or pasteurisation, depending on the type of raw material. Bisphenol A (BPA) is used in these processes and is an industrial chemical found in food contact materials (polycarbonate plastics), epoxy resins (used as an inner coating for canned containers) and polyvinyl chloride (PVC) antioxidants. However, BPA is one of the chemical compounds used in the production of food contact packaging materials that pose a risk to public health. The migration of BPA into food can pose a significant health risk, particularly in canned foods. The aim of this thesis study was to reveal the presence of BPA in canned meats on sale in Turkey and the associated public health risk. Within the scope of the research, 42 canned food samples belonging to different companies and offered for sale in markets and online in Şanlıurfa were examined. The samples included canned tuna (Group I), other canned fish (Group II) and canned meat (chicken and turkey) (Group III). The ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) method was used to determine the BPA levels in the samples, which were collected between January and March 2025. The research findings revealed that fish-based canned foods had the highest average BPA level (0.0706 µg/kg). The lowest average BPA concentration was measured in red meat-based canned foods (0.0048 µg/kg), followed by chicken-based canned foods (0.0144 µg/kg). These results demonstrate that the presence of BPA in canned meat varies according to the product type and content, suggesting that some products may pose a risk to public health. Therefore, identifying the presence of BPA in canned meat is important.