Zeolit A'da Na-K ikili, Na-K-Ca üçlü iyon değişim dengesi
Na-K binary and Na-K-Ca ternary ion exchange equilibria in zeolite A.
  1. Tez No: 8638
  2. Yazar: MEHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJGAN ÇULFAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Seçici iyon değiştirebilme özelliğinden dolayı zeol itler kim ya endüstrisinde iyon değiştirici olarak kullanılmaktadır. Zeol itle rin iyon değiştirme özelliği katyonun doğasına, katyonun büyüklüğüne ve yüküne, sıcaklığa, katyonun çözeltideki derişimine, çözeltide kat yonla birlikte bulunan anyonlara, çözücülere ve kullanılan zeolitin yapısal özelliklerine bağlıdır. Bu çalışmada zeol it 4A'da Na-K ikili, iyon değişim dengesi ve Na-K-Ca üçlü iyon değişim dengesi incelenmiş tir. Deneylerde toplam iyon derişimi 0.05N, Ö.1N ve 0.2N olan KC1 ve: CaClp çözeltileri kullanıldı, ikili iyon değişiminde deneyler 25°C, 60°C ve 80°C'de yapıldı. Bu sıcaklık! ardak i izotermler çizildi. 25°C ve 0.05N, 0.1 N toplam iyon derişimleri için standart serbest enerji değişimleri (aG°) hesaplandı, üçlü iyon değişim deneyleri 25°C sıcak lıkta, Ca: K oranı 1:1 ve 2:1 olduğu durumlar için yapıldı ve izo- +2 + termler çizildi, üçlü sistemde zeol it A'mn Ca iyonuna K iyonun dan daha seçici olduğu gözlendi. -m-
Özet (Çeviri)
Zeolites are widely used in chemical industry as ion exchanger since they have the ability of selective ion exchange. The cation exchange behavior of zeolites depend upon the nature of cation species, the cation size and charge, the temperature, the concentration of cation species in solution, the anion species associated with the cation in solution, the solvent and the structural characteristics of the particular zeolite. In the present work Na-K binary ion exchange equilibria and Na-K-Ca ternary ion exchange equilibria in zeolite A was studied. In the experiments KC1 and CaCl? solutions having the total concentration of 0.05N, 0.1N and 0.2N were used.. For the binary ion exchange, the experiments were carried out at. 25°C, 60°C and 80°C. At these temperatures isotherms were drawn. For the 0.05N and 0.1N total ion concentration at 25°C, the standard free energy change (AG0) were calculated. Ternary ion exchange experiments were carried out at 25°C with Ca:K ratio of 1:1 and 2:1 and the isotherms were drawn. In the ternary system, it is observed that zeolite A is more selective to Ca+ ion than K+ ion. -iv-