Damlalı yoğunlaşmada aktarım katsayısı
Heat transfer coefficient in dropwise condensation
- Tez No: 8639
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNENÇ EGEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada farklı yüzeylere sahip iki bakır boru üzerinde su buharı yoğunlaştırılmış ve yosunlaşma mekanizması ile kondensatın ısı aktarım katsayıları belirlenmeye çalışılmıştır. Ham bakır yüzeyde film tipi yosunlaşma ve kondensata ait 5,3 kW/m K ısı aktarım katsayısı belirlenirken, krom kaplı bakır yüzeyde damlalı yoğunlaşma ve 40,6 kW/m K gibi bir ısı aktarım katsayısı elde edilmiştir. Film yoğunlaşmayı damlalıya dönüştürmek, damlalı yoğunlaşmayı da hızlandırmak amacıyla her iki yüzeye de vazelin ve perlit tozlu vazelin sürülmüştür. Ham bakır yüzeyde vazelin, damlalı yoğunlaşma oluştururken 16,2 kW/m K'lık bir katsayı belirlenmiştir. Krom kaplı yüzeye sürülen vazelin damlalı yoğunlaşmayı hızlandırarak katsayı 53,5 kW/m K'lık bir değere ulaşmıştır. Yüzeylere sürülen perlit tozlu vazelin, saf vazelin etkisini azaltmış ve çekirdekleşme merkezlerini çoğaltması nedeniyle yoğunlaşmalar film tipine yaklaşmıştır. Bu durumdaki katsayılar ham bakır ve krom kaplı bakır yüzeyler için sırasıyla 11,4 kW/m K ve 19,6 kW/m K bulunmuştur. Kondensata ait ısı aktarım katsayısı film yoğunlaşmada en düşük olmak üzere damlalı yoğunlaşmanın gerçekleştirilme koşullarına göre yükselmiş ve en çok 10 katına çıkmıştır. Ayrıca eldeki verilerden giderek su buharının yoğunlaşma kat sayısı (kütlesel yoğunlaşma katsayısı), damlalı yoğunlaşmada 0,52-0,54 arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, the types of condensation of steam over different copper surfaces and heat transfer coefficients of these condensates were studied. Over rough copper surface a film type condensation with a 5,3 kW/m2K heat transfer coefficient was observed. Over chrome coated copper surface a dropwise 2 condensation and 40,6 kW/m K coefficient were determined. Some precautions, to get a dropwise condensation over rough copper surface or to promote the dropwise condensation over chrome coated copper surface had been held. These precautions were application of vaseline and application of perlite dust mixed vaseline over the copper surfaces. With vaseline only over the rough surface, the heat transfer coefficient increased to 16, 2 kW/m K and the condensation became closer to dropwise type. With vaseline only over the chrome coated surface, the rate of dropwise condensation and the heat transfer coefficient up to 53,5 kW/m K were increased. On the other hand, the addition of perlitedust to vazeline caused to increase the nucleation sites of condensation, that's why film type condensation character dominated in each case. For this reason the effects of vaseline were depressed and heat transfer 2 2 coefficients were diminished to 11,4 kW/m K and 19,6 kW/m K over rough and chrome coated surfaces respectively. In summary, the heat transfer coefficient of condensate was determined as minimum in the film type and it could be increased up to 10 fold. in dropwise condensation. Mean while, the data in hand gave the opportunity to calculate the condensation mass coefficient of steam in each case and was found between 0,54-0,54 in dropwise condensations. -1X1-