Kabin memuru annelerin ebeveyn öz yeterliği ile ayrılma kaygısı arasındaki ilişkide güven algısının düzenleyici rolü
The moderating role of trust perception in the relationship between parental self-efficacy and separation anxiety of cabin attendant mothers
  1. Tez No: 863805
  2. Yazar: CANAN SANCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE TASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Havacılık sektöründe kabin memurları düzensiz saatlerde çalışmaları ve evden uzun süreler ayrı kalma gibi çalışma koşulları nedeniyle bir takım zorlanmalar yaşamaktadır. Çocuk sahibi olan kabin memuru annelerin ise bireysel zorlanmalarının yanı sıra ebeveyn rolleri ve çocukları ile ilgili endişeleri yeni zorlanma alanları yaratmaktadır. Havayolu şirketlerinde kabin memuru olarak görev yapan ve Türkiye'de ikamet eden çocuk sahibi kadın kabin memurlarının ebeveyn öz yeterlik düzeyleri ile ayrılma kaygıları arasındaki ilişkide çocuğa bakım veren kişiye duyulan güvenin düzenleyici rolünün incelendiği bu çalışmada, nicel araştırma teknikleri arasında yer alan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu amaçla, 301 kabin memuru anneye ulaşılmış; Kişisel Bilgi Formu, Yenilenmiş Berkeley Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği, Genelleştirilmiş Güven Ölçeği ve Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi uygulanmıştır. Kişisel Bilgi Formu'na kabin memuru annelerin çocuklarına bakım veren kişiye duydukları güveni ölçmek için Doktora Güven Ölçeği örnek alınarak keşfedici faktör analizi yapılan dört soru eklenmiştir. Yapılan pearson korelasyon analizi sonucunda kabin memuru annelerin annelik öz yeterlik ve yetişkin ayrılma kaygısı arasında negatif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Fakat bu ilişkide çocuğa bakım veren kişiye duyulan güven algısının düzenleyici bir rolü bulunamamıştır. Bu sonuçlara ek olarak, annelerin kaygı düzeyleri ile çocuk yaşı arasında negatif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca annenin öz yeterlik algısının, kendisinin yokluğunda çocuğa bakım veren kişinin kim olduğuna göre farklılaştığı görülmüştür. Çocukları için aile içi bireylerden bakım alan annelerin öz yeterlik inancı, bakıcı gibi aile dışı bireylerden bakım alan annelerden daha yüksek; ayrılma kaygıları ise daha düşüktür. Çocuk sayısı annelik öz yeterliğini farklılaştırmazken; annenin yaşının ebeveyn öz yeterlik, ayrılma kaygısı ve güven algıları üzerinde anlamlı bir fark yarattığı tespit edilmiştir. Araştırma bulguları ilgili literatür kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the aviation industry, cabin attendants experience certain difficulties due to working conditions such as working irregular hours and being away from home for long periods of time. In addition to the individual difficulties of cabin crew mothers who have children, their parental roles and concerns about their children create new areas of difficulty. In this study, which examines the moderating role of trust in the child caregiver in the relationship between parental self-efficacy levels and separation anxiety of female flight attendants with children who work as cabin crew in airline companies and reside in Turkey, the relational screening model, which is among the quantitative research techniques, was used. For this purpose, 301 cabin crew mothers were reached; Personal Information Form, Revised Berkeley Parent Self-Efficacy Scale, Generalized Confidence Scale and Adult Separation Anxiety Survey were applied. Four questions, taken as a sample from the Doctor Trust Scale and exploratory factor analysis, were added to the Personal Information Form so that cabin crew mothers can gain confidence in the person who cares for their children. As a result of the Pearson health analysis, there is a negative relationship between cabin crew motherhood self-efficacy and separation anxiety. However, a comprehensive role of the caregiver's perception of trust in these relationships has not been found. In addition, in this process, there is a negative relationship between mothers' anxiety level and the child's age. It was also observed that the mother's self-efficacy perception differed depending on who the person with the certificate was in her absence. The self-efficacy belief of mothers who receive care for their children from family members is higher than mothers who receive care from family members such as caregivers; separation anxiety is lower. While the number of children does not differentiate maternal self-efficacy it was found that the mother's family made a significant difference on parental self-efficacy, separation anxiety and perceptions of trust. The literature related to the research was examined extensively.