Hemşirelere verilen hibrit simülasyon eğitiminin subkütan enjeksiyon uygulama bilgi ve becerilerine etkisi
The effect of hybrid simulation training on nurses' subcutaneous injection practice knowledge and skills
  1. Tez No: 863806
  2. Yazar: BURÇAK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL TÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, hemşirelere verilen hibrit simülasyon eğitiminin subkütan enjeksiyon bilgi ve beceri düzeylerine olan etkisinin belirlenmesi amacıyla, yarı deneysel desende yapılmıştır. Araştırma, Mart 2023-Haziran 2023 tarihleri arasında, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde ve yataklı servislerde çalışan deney grubunda 35, kontrol grubunda 35 olmak üzere toplam 70 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan hemşireler, beceri uygulamalarını gerçek hasta ve standart hasta üzerinde araştırmacının gözetiminde yapmışlardır. Araştırmanın uygulama aşamasında kontrol grubuna herhangi bir eğitim verilmemiştir. Deney grubundaki hemşireler sırasıyla, teorik eğitim ve hibrit simülasyon eğitimine katılmıştır. Hibrit simülasyon eğitimi ön bilgilendirme, simülasyon uygulaması ve çözümleme olmak üzere 3 oturumda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, tanıtıcı özellikler formu, bilgi testi ve beceri değerlendirme formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Shapiro Wilk normallik testi, Ki Kare analizi, Bağımsız Örneklem T Testi, Bağımlı Örneklem T Testi, Tekrarlı Ölçümler Varyans Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study adopted a quasi-experimental research design to determine the effect of hybrid simulation training on nurses' subcutaneous injection knowledge and skill levels. The research was conducted between March 2023 and June 2023. The sample consisted of 70 nurses from the Ankara Training and Research Hospital intensive care units and inpatient wards. The sample was divided into experimental (n=35) and control (n=35) groups. All participants performed their skills on real patients and standard patients under the supervision of the researcher. The control group received no training. The experimental group participants attended first theoretical training and then hybrid simulation training. The hybrid simulation training comprised three sessions: preliminary information, simulation application, and analysis. Data were collected using an introductory characteristics form, a knowledge test, and a skill evaluation form. The data were analyzed using the Shapiro-Wilk normality test, Chi Square analysis, independent sample t-test, dependent sample t- test, and repeated measures analysis of variance (ANOVA). The results showed that the experimental group had a significantly higher mean posttest knowledge score than the pretest score (p < 0.05).