Boğazlıyan Sulama Birliği sulama sahasında farklı bitki desenlerinin su kaynağı ihtiyacına etkilerinin TAGEM SUET sistemi ile belirlenmesi
Determination of the effects of different plant patterns on water resource need in Boğazlıyan Irrigation Association irrigation field using the TAGEM SUET software
- Tez No: 863818
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Dünyadaki su kaynakları her geçen gün artan nüfusun taleplerini karşılayamaz hale gelmektedir. Giderek artan talep karşısında yetersiz kalan nitelikli su kaynaklarının korunması gerekmektedir. Su tüketiminin fazla olduğu alanların başında ise tarımsal sulama vardır. Tarımsal sulamada uygulanan geleneksel yöntemlerin terk edilerek modern sulama yöntemlerinden faydalanılması ve kısıtlı su kaynağı ile en yüksek verim elde edilerek artan arzın karşılanması önemlidir. Sulama zaman planlaması, vejetasyon süresi boyunca bitkilerin su ihtiyaçlarının hesaplanarak en az su kaybı ile sulanmasının yolunu açmaktadır. Bu çalışmada, Yozgat ili, Boğazlıyan ilçesi Boğazlıyan Sulama Birliği sulama sahasında TAGEM (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü)'in hazırlamış olduğu TAGEM SUET (Sulama Yönetimi ve Bitki Su Tüketimi Sistemi) ile farklı bitki desenleri ve su kısıtı koşullarında standardize Penman-Monteith (Stz-PM) ve Blaney-Criddle yöntemlerine göre sulama programı hazırlanarak farklı bitki desenleri ve su kısıtlarının su kaynağı ihtiyacı ve kanal kapasiteleri üzerindeki etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Water resources in the world are becoming unable to meet the demands of the ever-increasing population. Qualified water resources, which are insufficient in the face of increasing demand, need to be protected. Agricultural irrigation is one of the areas where water consumption is high. It is important to abandon the traditional methods applied in agricultural irrigation and use modern irrigation methods and meet the increasing supply by achieving maximum efficiency with limited water resources. Irrigation scheduling paves the way for irrigating plants with minimum water loss by calculating their water needs throughout the vegetation period. In this study, in the Boğazlıyan Irrigation Association irrigation area of Boğazlıyan district of Yozgat province, with TAGEM SUET (Irrigation Management and Plant Water Consumption System) prepared by TAGEM (General Directorate of Agricultural Research and Policies), irrigation programs can be made according to standardized reference evapotranspiration (Stz-PM) and Blaney-Criddle methods in different plant patterns and water constraint conditions. The effects of deficit irrigation conditions and different plant patterns on water resource needs and channel capacities are discussed.