Boğazlıyan Havzası (Yozgat) hidrojeoloji incelemesi
  1. Tez No: 47100
  2. Yazar: HAKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAKİR ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
IV ÖZET Boğazlıyan Havzası Hidrojeoloji İncelemesi başlıklı bu Yüksek Mühendislik tez çalışmasında; Yozgat ve Kayseri il sınırları içerisinde yer alan 1693 km2'lik bir alanın jeolojisi, hidrolojisi, hidrojeolojisi ve su kimyası konulan üzerinde çaışılmıştır. Alanın 1/100000 ölçekli jeoloji ve hidrojeoloji haritaları hazırlanmıştır. Hidroloji çalışmaları yapılarak bölgeye ait ortalama alansal yağış, gerçek buharlaşma-terleme ve ortalama akım değerleri hesaplanmıştır. Bu veriler kullanılarak bölgeye ait hidrolojik ve yeraltısu bütçeleri oluşturulmuştur. Hidrojeoloji çalışmalarında; bölgede yer alan hidrojeoloji birimleri, geçirimli, yan geçirimli ve geçirimsiz olarak ayırtlanmış ve önemli soğuk ve sıcak su kaynaklarının hidrodinamik yapısı açıklanmaya çaışılmıştır. Bölgede hidrojeolojik özellikleri bakımından geçirimli birimler; karstik özellik gösteren Beycedere Formasyonu kirereçtaşları ile alüvyonlardır. Bozçaldağ Formasyonu 'na ait kristalize kireçtaşı ve mermerler ise yan geçirimli birim özelliğindedir. Çalışma alanında geniş alanlar kaplayan Kızılırmak Formasyonu ise Boğazlıyan Ovası dışında çalışma alanında geçirimsiz birim özelliğindedir. Çalışma alanında yeralan en önemli kaynak Cavlak Hamamı Kaynağı 'dır. Rezervuarını Beycedere Formasyonu'na karstik kireçtaşlarının oluşturduğu kaynak, derin fay hatları boyunca derine sızan suların mağmatik kökenli yüksek ısı akısı sonucunda ısınarak yüzeye çıkması ile oluşmuştur. İnceleme alanında yer alan sıcak ve soğuk su kaynaklan ile kuyu ve dere sularından örnek alınarak kimyasal analizleri yapılmıştır. Analizler ve değerlendirmeler sonucunda bölgede yer alan hemen hemen tüm suların kalsiyum-karbonat tipinde olduğu belirlenmiştir. Yapılan doygunluk indeksi çalışmaları sonucunda bölgede yeralan soğuk su kaynaklarının dışında kalan tüm suların kalsit ve dolomite doygun olduğu belirlenmiştir. Sıcaksulardan alınan izotop örneklerinin analiz sonuçlan; bu suların meteorik kökenli, derin ve uzun yeraltısuyu dolaşıma sahip sular olduğunu göstermiştir. Sıcak suların olgun olmayan sular grubunda olmasından dolayı jeotermometreler uygulanamamıştır. Sonuçta bölgede yeralan su kaynaklarının kullannmna yönelik öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The geology, hydrology, hydrogeology and hydrochemistry of an area of 1693 km located within the Kayseri and Yozgat provinces have been studied in this M.Sc. diesis that is entitled Hydrogeological Investigation of Boğazlıyan Basin. Geological and hydrgeological maps of 1/100.000 scale of the study area was also been prepared. Mean annual precipitation, real-evapotranspiration and mean annual stream flow rates have been calculated and used to determine hydrologic and hydrogeologic budgets of the basin. On the basis of hydrogeologic properties alluvium and the Beycedere formation presenting karstic features have been defined to be major permeable units of the area. The crystallized limestones and marbles belonging to Bozçaldağ formation have been defined to be semi-permeable units. Kızılırmak formation having large areal extension in the study area, excluding the Boğazlıyan Plain, is an impermeable unit. The major groundwater discharge in the area is Cavlak Hamamı spring which is fed by karstic limestones of Beycedere formation. The Cavlak Hamamı spring is fed through deep fault lines along which groundwater comes in contact with magmatic heat source and rises up to the surface. The chemical analyses of the cold and thermal water samples collected from springs, wells and streams point out that the calcium-carbonate is the dominant hydrochemical type in the area. Hydrogeochemical calculations indicate that the all the waters in the area, except cold springs are saturated with respect to calcite and dolomite. Based on the environmental isotopic data, obtained from thermal spring, these waters have found to be fed through deep-long groundwater flow paths. Since the thermal waters fall in immature waters group, none of the geothermometer equations could be applied to determine reservoir temperatures. Suggestions regarding the optimum use of groundwater resources have also been proposed.