Doğayı öğrenme ortamlarına dahil etmek: Eğitim yapılarında biyofilik tasarım yaklaşımı üzerine bir inceleme
Including nature in learning spaces: A review on the biophilic design approach in educational architecture
  1. Tez No: 863828
  2. Yazar: NURSEL BAYINDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Biyofili hipotezi, insanın yapısı gereği doğal çevre ile bağ kurmaya eğilimli olduğunu ve bu bağın koparılmasının fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan olumsuz etkiler doğurduğunu öne sürmektedir. Bu bağlamda yapılı çevrede doğanın varlığını geliştirmeye odaklanan hem insanlara hem de çevreye fayda sağlayan iyileştirici bir çevre yaklaşımı olan biyofilik tasarımın gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Öğrenme ortamlarının planlanması sırasında genellikle kullanıcıların zihinsel ve duygusal durumları göz ardı edilerek, çoğunlukla sadece işlevsel verimliliğe odaklanılmaktadır. Ancak, öğrenme ortamlarının tasarımında doğadan esinlenen unsurların sadece estetik bir girdi olarak değil, aynı zamanda temel bir gereklilik olarak düşünülmelidir. Biyofilik tasarım yaklaşımının öğrenme ortamlarındaki rolü, bireylerin öğrenme ve öğretme süreçlerini desteklemeye, zihinsel ve duygusal zekalarını geliştirmelerine ve doğa ile sürdürülebilir bir bağ kurmalarına olanak tanır. Çalışmada, dünya çapından seçilen, insan-doğa etkileşimini benimseyen 15 farklı öğrenme ortamı projesinin mimari analizlerinden elde edilen bulgular bütüncül olarak değerlendirilmiş ve biyofilik tasarım parametrelerinin bu projelerdeki uygulama alanları ve yöntemleri tartışılmıştır. Bu bağlamda amaç, öğrenme ortamlarında biyofili kavramını araştırmak, doğayla ilişki kuran öğrenme ortamlarını bütüncül bir perspektiften incelemek ve biyofilik tasarımlı bir öğrenme ortamının nasıl olması gerektiğine dair bir örneklik teşkil etmektir.
Özet (Çeviri)
The biophilia hypothesis suggests that humans, by nature, tend to establish bonds with the natural environment, and that breaking this bond causes negative physical, psychological and social effects. In this context, the necessity of biophilic design, a healing environmental approach that focuses on improving the presence of nature in the built environment and benefits both people and the environment, emerges. During the planning of learning environments, the mental and emotional states of the users are often ignored and only focused on functional efficiency. However, nature-inspired elements in the design of learning environments should be considered not only as an aesthetic input but also as a basic necessity. The role of the biophilic design approach in learning environments allows individuals to support their learning and teaching processes, develop their mental and emotional intelligence, and establish a sustainable connection with nature. In the study, the findings obtained from the architectural analyzes of 15 different learning environment projects, selected from around the world and embracing human-nature interaction, were evaluated holistically and the application areas and methods of biophilic design parameters in these projects were discussed. In this context, the aim is to investigate the concept of biophilia in learning environments, to examine learning environments that establish relationships with nature from a holistic perspective, and to set an example of what a biophilic designed learning environment should be.