Ailevi akdeniz ateşi hastalığı olanlarda serum prolidaz enzim aktivitesi ile endotel disfonksiyonu ve kardiyak fonksiyonlar arasında ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between serum prolidase enzyme activity and endothelial dysfunction and cardiac functions in those with family mediterranean fever
  1. Tez No: 863830
  2. Yazar: ŞEYMA BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ESER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) olanlarda serum prolidaz enzim aktivitesi (SPEA) ile endotel disfonksiyonu (ED) ve kardiyak fonksiyonlar arasında ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu klinik kesitsel çalışmaya 18-65 yaş arasında toplam 112 katılımcı (ataksız dönemde AAA hastaları [n=73], kronik hastalığı olmayan kontrol grubu [n=39]) dahil edildi. Ekokardiyografi ile ED için akış aracılı dilatasyon (FMD), sol ventrikül diyastolik disfonksiyonu (SVDD) için endotelyal deselerasyon zamanı (EDT) ve subklinik ateroskleroz ölçümü için karotis intima media kalınlığı (KİMK) bakıldı. Eş zamanlı SPEA ölçümleri için kan örnekleri alındı. Bulgular: AAA tanısı olan 73 kişi, sağlıklı 39 kişi olmak üzere toplamda 112 kişi çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the relationship between serum prolidase enzyme activity (SPEA) and endothelial dysfunction (ED) and cardiac functions in individuals with Familial Mediterranean fever (FMF). Material and Method: A total of 112 participants aged 18-65 years FMF patients in the attack-free period (n=73) and a control group without chronic diseases (n=39) were included in this cross-sectional clinical study. Echocardiography was used to assess flow-mediated dilation (FMD) for ED, endothelial deceleration time (EDT) for left ventricular diastolic dysfunction (LVDD), and carotid intima-media thickness (CIMT) for measuring subclinical atherosclerosis. Simultaneous SPEA measurements were obtained from blood samples. Results: Patients with FMF (n=73) and the control group (n=39) were included.