Levotiroksin kullanan hastalarda hipotiroidi bilgi düzeyi ve uygun ilaç kullanımı
Knowledge level of hypothyroidism and appropriate medication use in patients using levothyroxine
- Tez No: 863831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN ÖZTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Hipotiroidi, toplumda yaygın olarak görülen endokrin hastalıktır ve etkili bir tedavi ile kontrol altına alınması önemlidir. Hastalığın başarılı yönetilmesi, hasta uyumunun sağlanabilmesi ile yakından ilişkilidir. Bu bağlamda, hasta uyumunu etkileyen en önemli faktörlerden biri, hastaların hastalık ve ilaç kullanımıyla ilgili bilgi düzeyleridir. Tedaviye uyumsuzluk durumu; sağlık sistemine büyük bir mali yük getirmekte, hekim başvurularını artırmakta ve hasta hekim ilişkisine zarar vermektedir. Bu çalışmanın amacı, hipotiroidi tanılı hastaların sosyodemografik verileri ile hastalıkla ilgili bilgi düzeylerini ve uygun ilaç kullanımı durumlarını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine herhangi bir sebeple başvuran 18-75 yaş arası dahil edilme ölçütlerini karşılayan 120 hipotiroidi hastası üzerinde yapılmıştır. Katılımcılarla karşılaşmada; araştırmacı ve yönetici tarafından hazırlanan literatür taramasıyla oluşturulmuş, sosydemografik veriler, doğru ilaç kullanımı ve hipotiroidi bilgi düzeyi ile ilgili sorulardan oluşturulmuş anket formu ile veriler toplanmıştır. Toplanan veriler, uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak SPSS 25 paket programıyla analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 51,33 ve %85'i kadındır. Hastaların ortalama hastalık süresi 10 yıl olarak bulunmuştur. Hastaların %59,17'sinin TSH değeri normal olarak saptanmıştır. Hastaların %60,83'ünün ek kronik hastalığı mevcuttur. Ek hastalık varlığı ile ilaç uyumu ve bilgi düzeyi arasında ilişki saptanmamıştır. Hastaların %82,5'i ilacını oda sıcaklığında (20-25 derece) karanlık bir yerde saklamakta, %99,17'si ilacı sabah ve %72,27'si kahvaltıdan en az 30 dk önce içmektedir. Demir, kalsiyum veya PPİ kullananların %6,9'u LT4 ile arasında gerekli 4 saatlik süreyi bırakmaktadır. Tiroid ilacını kırarak içen katılımcılardan hiçbiri kalan parçayı atmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Indroduction and Aim: Hypothyroidism is a commonly encountered endocrine disorder in the community, and effective management is crucial for maintaining control. Successful management of the disease is closely associated with patient compliance. One of the most significant factors influencing patient compliance is the level of knowledge regarding the disease and medication usage. Non-compliance with treatment imposes a significant financial burden on the healthcare system, increases physician visits, and undermines the doctor-patient relationship. The aim of this study is to determine the sociodemographic characteristics of patients diagnosed with hypothyroidism, as well as their levels of knowledge about the disease and their adherence to appropriate medication usage. Materials and Methods: This study is descriptive and cross-sectional in nature. It was conducted on 120 hypothyroid patients aged between 18 and 75 who presented to the Family Medicine clinics of Hitit University Erol Olçok Training and Research Hospital for any reason and met the inclusion criteria. During the encounter with participants, data were collected using a questionnaire form prepared by the researcher and supervisor, consisting of socio-demographic information, questions related to correct medication usage, and hypothyroidism knowledge level, which were formed through a literature review. The collected data were analyzed using appropriate statistical methods with the SPSS 25 package program. Results: The average age of the patients participating in the study is 51.33, and 85% of them are female. The average duration of the disease for patients is found to be 10 years. 59.17% of the patients have been determined to have a normal TSH value. 60.83% of the patients have an additional chronic disease. There was no relationship found between the presence of additional diseases and medication compliance or knowledge level. 82.5% of the patients store their medication at room temperature (20-25 degrees Celsius) in a dark place, 99.17% take the medication in the morning, and 72.27% take it at least 30 minutes before breakfast. Of those using iron, calcium, or PPI, only 6.9% leave the necessary 4-hour gap between LT4. None of the participants who crush the thyroid medication discard the remaining pieces.