AB'de üretici organizasyonlarının yaş meyve ve sebze ortak piyasa düzeni işleyişi ve ürün piyasa fiyatı oluşumundaki rolleri
The role of producer organisations in the functioning of the common market organisation for fresh fruit and vegetables and product market price formation in the EU
- Tez No: 863837
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Avrupa Birliği'nin (AB) Ortak Tarım Politikası (OTP), yaklaşık yarım asırlık bir süredir uygulanan ve bir dizi reformla günümüze ulaşan bir politikasıdır. OTP, AB'nin taze meyve ve sebzeler için ortak piyasa düzenlemeleri (OPD) ile üreticilere hem mali destek sunmak hem de ürünlerinin kalitesini artırmak ve fiyatlarını stabilize etmek amacıyla hizmet etmektedir. Bu düzenlemeler kapsamında, üreticilere ürünlerini birlikte pazarlama ve dağıtma konusunda yardımcı olacak şekilde rol alması için üretici organizasyonları teşvik edilmektedir. Bu sayede, üreticiler daha güçlü bir pazarlık pozisyonu kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; üretici organizasyonlarının sektörü daha rekabetçi ve piyasa odaklı hale getirme, gelir dalgalanmalarını azaltma, çevre dostu tarımı teşvik etme ve ürünün piyasa fiyatı oluşumundaki etkilerini incelemektir. Bu nedenle, AB'nin taze meyve ve sebze sektörünü konu edinen EC 2200/96 sayılı Yönetmelik yasal yapı ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiştir. Bununla birlikte, bu çalışmada AB tarım politikalarındaki değişimin nedenlerini anlamak için Birlik tarımsal yapısı ve tarımın Birlik ekonomisindeki rolü, AB'ye aday olan Türkiye'nin tarımsal yapısı ve OTP ile uyum çalışmaları da ele alınmıştır. Yaş meyve ve sebze (YMS) OPD'nin Türkiye'de uygulanabilmesi için mevcut üretici örgütlerinin, AB benzeri bir yapılanma içinde yeniden tanımlanması gerektiği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Common Agricultural Policy (CAP) of the European Union (EU) is a policy that has been implemented for about half a century and has reached the present day through a series of reforms. The CAP serves to provide financial support to producers and to increase the quality of their products and stabilize their prices through the EU's Common Market Organization (CMO) for fresh fruits and vegetables. Within these regulations, producer organizations are encouraged to take a role to assist producers in jointly marketing and distributing their products. This way, producers gain a stronger bargaining position. The aim of this study is to examine the effects of producer organizations in making the sector more competitive and market-oriented, reducing income fluctuations, promoting environmentally friendly agriculture, and the formation of the product's market price. Therefore, the legal structure of EC Regulation No 2200/96, which covers the EU's fresh fruit and vegetable sector, has been analyzed in detail. In addition, this study also addresses the agricultural structure of the Union and the role of agriculture in the Union economy to understand the reasons for the change in EU agricultural policies, and the agricultural structure of Turkey, a candidate for the EU, and its harmonization efforts with the CAP. It is envisaged that the existing producer organizations need to be redefined within a structure similar to the EU for the implementation of the fresh fruit and vegetable CMO in Turkey.