Türkiye'de ve Avrupa Birliği'nde tarımsal örgütlenme modelleri
Agriculturel organization models both in Turkey and in EU
- Tez No: 387741
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. FAHİMİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Avrupa Birliğinde ve Türkiye'de Tarımsal Organizasyonlar tezimin konusu, Sosyal Bilimlerde bilimsel disiplin ışığı altında organizasyonun anlamını tanımlamak ve Türkiye'deki tarımsal organizasyonlar ile birlikte Avrupa Birliği ülkelerindeki tarımsal örgüt modellerine kısa bir bakış yapmaktır.Bu yolla, araştırmacılar ve karar vericiler, Türkiye'de ve ABD'deki tarımsal yapıları kıyaslayabileceklerdir. Çalışmanın ışığında öncelikle tarımsal alandaki sorunlar tespit edilerek, tezin sonucunda bunlara çözüm önerileri sunulacaktır.Tarım sektörü, nüfusun yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak, endüstriye hammadde sağlamak, nüfusun bir kısmını istihdam etmek gibi nedenlerle bir ülkenin ekonomisinde anahtar sektör rolündedir. Ekonomik bir sektör olarak tarım sektörünün etkinliği ve üretkenliğini artırmak, tarımsal organizasyonların makro ekonomi üstündeki etkinliğine bağlıdır.Diğer tarafları tarımsal örgütler kırsal kalkınma üzerinde de doğrudan katkıya sahiptir. Türkiye'deki tarımsal organizasyonların sayıları ve nüfusa oranla üretici kesimin bunların ortaklığı, AB üyesi ülkelere yaklaşmaktadır. Fakat Türkiye'deki bu organizasyonlar, koordinasyon eksikliği ve organizasyon bozukluğu gerekçeleri ile Avrupa'daki benzerleri kadar etkin değildir. Bu çalışma ?Türkiye'deki tarımsal örgütlerin Avrupa Birliği'ndeki örgütlerle neden eşdeğer olmadığı? sorusuna cevap bulmayı amaçlamaktadır. Düşünüldüğü gibi, bu çalışmada tespit ve tavsiyeler bulunmaktadır. Bu çalışmada tarihsel araştırma metodu ve tanımlayıcı araştırma metodu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis ?The Agricultural Organization Models In EU and Turkey is to define the organization mean as a science discipline at social sciences and to glimpse at the organization models in agricultural area in Turkey together with the counterpart organizations in EU. It is aimed in this way that searchers and decision makers may compare the structures of agricultural organizations in Turkey and EU. In the frame of the study, coincide problems in the agricultural area and solution suggestions to manage them take place at the end of the thesis.Agriculture sector still has a key importance in economy of a country because of to meet the food requirement of the population, to supply the raw materials to industry, to deploy some of population, and so on. As an economical sector, in agriculture, it can be assumed to productivity and affectivity of agricultural organizations has a significant role on macro economy of country. On the other hand, mentioned functions of agricultural organizations may have a direct contribution on rural development. So, this strategic role makes these organizations attractive to as an instrument on the base of development Public intervention and public auditing has an importance on defining the method of organization structures.It is obvious that the number of agricultural organizations and rate of their members to general population, Turkey approaches the counterparts in EU, but these organizations in Turkey still can?t be as effective as in EU at the economy, because lack of coordination and organization awareness. In the study it is aimed to find the response of the question ?why the agricultural organizations managed a reasonable way on economies in EU countries but not in Turkey?? As it is thought, with this study some basic matters diagnosed, some specific solution suggestions offered in the thesis. In the study it is practiced on ?historical research methods? and ?descriptive research methods.