Hibrit dönemde lisansüstü öğrencilerinin motivasyon ve ders memnuniyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi: İstanbul ili örneği
Examining the relationship between motivation and course satisfaction of graduate students in the hybrid period: The example of Istanbul province
  1. Tez No: 863867
  2. Yazar: SULEYMAN MAMMADLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez, lisansüstü öğrencilerin motivasyon düzeyi ile ders memnuniyeti arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmanın sonuçları, eğitim alanında daha etkili stratejiler geliştirmek için önemli ipuçları sunmaktadır. Bulgulara göre, öğrencilerin derslere yönelik motivasyon düzeyi ile derslerden aldıkları memnuniyet arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Daha motive olan öğrenciler, derslerden daha fazla memnuniyet duymaktadır. Öğrenim görülen alanlara göre motivasyon düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak ders memnuniyeti düzeyleri arasında da anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, eğitimciler için bazı öneriler sunulabilir. Öğrenci motivasyonunu artırmak için farklı öğretim yöntemleri ve materyalleri kullanmak önemlidir. Ayrıca, öğrenci motivasyonunu etkileyen faktörler daha detaylı olarak incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to examine the relationship between graduate students' motivation level and course satisfaction. The results of the study provide important clues for developing more effective strategies in the field of education. According to the findings, a positive relationship was found between students' motivation level towards the courses and their satisfaction with the courses. Students who are more motivated are more satisfied with the courses. There was no significant difference between motivation levels according to the fields of study. However, no significant difference was observed between course satisfaction levels. In line with these results, some suggestions can be made for educators. It is important to use different teaching methods and materials to increase student motivation. In addition, the factors affecting student motivation should be examined in more detail.