20. yüzyıl sonrası kamusal alanda heykel ve çevre ilişkisi
In the public space after the 20th century sculpture and its relationship
  1. Tez No: 863884
  2. Yazar: OĞUZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. İLKER YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Tezin ilk bölümünde; tarihsel süreç içerisinde heykellerin kentsel ve kamusal alanlarda ne şekilde var olduğu ve ne gibi nedenlerle yer aldığı ele alınmıştır. Kentsel mekanların oluşumu ve kamusal alan kavramlarıyla birlikte tarihsel açıdan nasıl ele alındığı ve günümüzdeki kavramsal değişimleri üzerinden açıklamalar yapılmıştır. Antik dönemle birlikte başlayan süreç ile insanlık kültüründe sıkça görülen heykel, sanayinin hızla ilerlediği modern dönemde de ve günümüz sürecinde de kamusal alanların bir parçası haline gelmesiyle beraber heykel ve sanatın kamusal alanlara nasıl yansıtıldığı üzerinde durulmuştur. Bu açıklamalar çerçevesinde ilk bölümde heykel sanatının kent ve kamusal alandaki çevre ile ilişkisi bağlamında gözden geçirilmiştir. İkinci bölümde Konstrüktivizm sanat akımının etkisi ile birlikte gelişim gösteren kinetik heykelin çevre etkileşimi ve heykele hareket, devinim kazandıran sanatçılar üzerinden örnekler ile açıklamalar yapılmıştı. Teknolojik gelişmeler ve bilgisayar hayatımızı değiştirmesiyle beraber sanat ve heykel alanında da farklı yöntem, teknik ve malzemeler ortaya çıkması kamusal alana yansımıştır. Bilgisayar programlarının gelişmesi ile beraber sayısal yazılımlar dahilinde modelleme ve animasyon gibi yeni teknolojik ifade olanakları üzerinde durularak günümüz teknolojik çağında etkileri üzerinde durulmuştur. Süreç içerisinde heykelin çevre ile ilişkisi bağlamında bireysel çalışmalarım kentsel mekanlar ele alınarak sayısal programlar dahilinde sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis; It is discussed how the statues existed in urban and public spaces throughout the historical process and for what reasons they were included. Explanations were made on the formation of urban spaces and the concepts of public space, how they were handled historically, and their conceptual changes today. Sculpture, which has been frequently seen in human culture since the ancient period, has become a part of public spaces in the modern period, where industry is rapidly advancing, and in today's period, it has been emphasized how sculpture and art are reflected in public spaces. Within the framework of these explanations, in the first part, the art of sculpture is reviewed in the context of its relationship with the environment in the city and public spaces. In the second part, examples were given about the environmental interaction of kinetic sculpture, which developed with the influence of the Constructivism art movement, and the artists who gave movement and movement to the sculpture. With technological developments and computers changing our lives, the emergence of different methods, techniques and materials in the field of art and sculpture has been reflected in the public sphere. With the development of computer programs, new technological expression possibilities such as modeling and animation within digital software are emphasized and their effects in today's technological age are emphasized. During the process, my individual works were finalized within digital programs by considering urban spaces in the context of the relationship of sculpture with the environment.